گزارش هفتمین نمایشگاه سنگ ایران

گزارش هفتمین نمایشگاه سنگ ایران
  • 1393-07-27
  • .
مدیر اجرایی هفتمین نمایشگاه سنگ ایران: این نمایشگاه با حضور جعفر سرقینی معاون امور معدن وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعدادی از مسئولان کشوری و استانی و با حضور دویست شرکت و پنجاه تاجر از کشورهای مختلف، نوزدهم مهرماه در شهر صنعتی نیم ور محلات واقع در استان مرکزی گشایش می یابد.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، هفتمین نمایشگاه سنگ، معدن و صنایع وابسته ایران از نوزدهم الی بیست و دوم مهرماه در فضایی به مساحت هجده هزار مترمربع و با افزایش صد و بیست درصدی شمار شرکت کنندگان نسبت به سال گذشته، در سطح بین المللی و با استفاده از تجهیزات و امکانات مدرن نمایشگاهی برگزار می شود.

محمد حلاجیان، مجری برگزاری هفتمین نمایشگاه سنگ ایران درخصوص اهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه امسال، نمایش پتانسیل معدنی سنگ منطقه و استفاده از امکانات موجود جهت توسعه فضای بازار کسب و کار و معرفی منطقه به عنوان بازار بورس تراورتن کشور است.

وی ادامه داد: همچنین در بخش بین الملل با توجه به قوت گرفتن بخش معدنی منطقه و افزایش کیفیت و حجم شرکت های فرآوری سنگ منطقه، برآنیم تا گامی در جهت توسعه صادرات غیرنفتی و پیداکردن حلقه گمشده صادرات سنگ و حضور در بازارهای  جهانی برداریم.

حلاجیان در خصوص برنامه های این نمایشگاه گفت: حضور هیات های تجاری بین المللی، حضور پاویون های کشورهای معتبر در صنعت سنگ، تجمع انجمن های سنگ کشور و ایجاد هم افزایی از طریق مذاکره در فضای نمایشگاه، حضور مقامات دولتی مرتبط و جلسه هم اندیشی با فعالان منطقه و نمایش بزرگترین سالن سنگ خام (کوپ) کشور جهت معرفی به شرکت های فرآوری سنگ در ایران و دنیا ازجمله برنامه‌هایی است که نمایشگاه هفتم قصد دارد با اجرای آن فضای نمایشگاه را  به سمتی سوق دهد که موجب افزایش تراکنش های مالی و حجم معاملات داخلی و بین المللی شود.

وی همچنین با اشاره به تفاوت های نمایشگاه هفتم با نمایشگاه های دوره های قبل گفت: حضور پاویون کشورهای ایتالیا، اسپانیا، چین، هند و ترکیه، بزرگترین نمایش  سالن کوپ در فضایی به مساحت هشت هزار مترمربع با حضور قدرتمند پتانسیل معدنی منطقه در قالب چهارهزار تن سنگ خام، گسترش فضای سرپوشیده با احداث سه هزار مترمربع سالن با ارتفاع هفت متر و عرض بیست متر، برخی از ویژگی های بارز این نمایشگاه است.

به گفته وی، کشورهای چین، قرقیزستان، ترکیه، آلمان، روسیه، عراق و ایتالیا برای حضور دراین نمایشگاه اعلام آمادگی کرده اند.

وی تعداد شرکت های سنگ و معدن دارای غرفه در این نمایشگاه را دویست واحد ذکر کرد و گفت: صنایع سنگ استانهای فارس، اصفهان، کرمان، زنجان، مرکزی، آذربایجان شرقی و غربی و یزد با به نمایش گذاشتن بیش از چهارهزار تن سنگ تزیینی کوب (خام) با حضور هفتاد معدنکار آخرین دستاوردهای خود را به نمایش خواهند گذاشت.

بر پایه این گزارش، ذخیره معادن سنگ سفید تراورتن شهرستان محلات واقع در جنوب استان مرکزی بیست میلیون تن برآورد می شود که سالانه دو و نیم میلیون تن آن در سیصد کارخانه استخراج و فرآوری می شود.

صنعت سنگ در شهرستان محلات در حدود یک قرن پیش با استفاده از سنگ‌های لاشه که به صورت سنتی و دستی استخراج می‌شدند شکل گرفت. با سفر شخصی به نام قنبر رحیمی (ارباب قنبر) به شهرستان محلات ذخایر متنوع سنگ تراورتن و مرمرکشف شد.

شهرستان محلات وشهر نیم ور دارای هفتاد معدن سنگ همچون معدن عباس آباد، حاجی آباد، آتشکوه ، دره بخاری و… است که غنی‌ترین معادن سنگ تراورتن خاورمیانه هستند. همچنین این منطقه دارای دویست کارخانه فرآوری سنگ در حال فعالیت و حدود صد کارخانه در حال احداث است.

اولین نمایشگاه بین المللی سنگ  معدن و صنایع وابسته شهرستان محلات، شهر نیم ور در سال 1387 با حضور جمعی کثیری از صنعتگران داخلی و خارجی برگزار شد و تاکنون هرسال برگزار می‌شود.

نمایشگاه سنگ ایران توانسته در تبادل اطلاعات فنی، بازرگانی و آشنایی صاحبان صنایع و پژو هشگران و دست اندرکاران با آخرین دستاوردهای صنعتی و فناوری روز جهان نقش آفرینی کند وهمچنین به منظور معرفی توان تولید و صادرات نقش ارزنده ومهمی را در کشور ایفا نماید.

این نمایشگاه به مدت چهار روز از نوزدهم تا بیست و دوم مهر برگزار و در مدت برپایی آن بیش از بیست هزار نفر از آن بازدید کردند. بازدید پنجاه نفراز تجار کشورهای خارجی از نکات قابل توجه این نمایشگاه بود. این نمایشگاه با هدف ارائه آخرین توانمندیها و فنون تخصصی در زمینه فرآوری و استخراج سنگ و استفاده بهینه از ضایعات معدنی برگزار شد . برگزاری سمینارتخصصی سنگ،برپایی تورهای گردشی و بازدید از معادن و کارخانجات فراوری سنگ شهر نیم ور و برگزاری انتخابات هیات مدیره انجمن های صنفی سنگ کشور از برنامه های جانبی هفتمین نمایشگاه بین المللی سنگ نیم ور بود. شهر نیم ور رتبه اول کشور در تولید سنگ تراورتن را دارد.