رویدادها

بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولین از سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران، محلات

حضور سفرای کشورهای چک، اندونزی، آفریقای جنوبی، بنگلادش و دبیر اول سفارت تاجیکستان در افتتاحیه نمایشگاه سیزدهم


 

این نمایشگاه یکی از بزرگترین و مهمترین نمایشگاه های صنعت سنگ کشور ایران است که هر ساله برگزار می شود. هر ساله در این نمایشگاه بیش از پانصد شرکت معدنی، شرکت فراوری سنگ، شرکت های تولید کننده و واردکننده ماشین آلات فراوری حضور دارند. مکان این نمایشگاه به صورت اختصاصی برای صنعت سنگ تعریف شده و شرکت کنندگان این امکان را دارند که غرفه خود را برای چند سال حفظ و نگهداری کنند به همین دلیل غرفه هایی که در این نمایشگاه ساخته می شوند اغلب دارای طراحی های مدرن و پیشرفته و باشکوه هستند.  

حضور مسئولین بلند پایه وزارت صنعت معدن و تجارت

به دلیل اهمیت برگزاری این نمایشگاه هر ساله مسئولین بلند پایه وزارت صنعت معدن و تجارت در این نمایشگاه حضور دارند. محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در سال 1395 در نهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران حضور داشت و در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه سخنرانی کرد. مسئولین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران هر ساله از وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیگر مسئولین وزارت خانه دعوت می کنند تا در این نمایشگاه حضور داشته باشند. علاوه بر وزیر صنعت معدن و تجارت، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی و معاونت های ایشان در این مراسم حضور خواهند داشت و میزبان تمامی مهمانان خواهند بود.

حضور مقامات کشوری و انجمن ها در نمایشگاه سنگ ایران  

هرساله و با برگزاری نمایشگاه سنگ ایران مقامات کشوری در این نمایشگاه حضور دارند. استاندار استان مرکزی و معاونت های ایشان، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان محلات و دلیجان، شهردار شهرستان محلات و دلیجان و نیم ور، اعضاء شورای شهر محلات و دلیجان و نیم ور، انجمن سنگ ایران، خانه معدن ایران، رایزن های اقتصادی، اتاق بازرگانی ایران، کانون سنگ ایران، اعضاء کمیسیون اقتصادی و صنعتی مجلس شورای اسلامی و ائمه جمعه شهرستان محلات، دلیجان و نیم ور برخی از مسئولینی هستند که هر ساله در این نمایشگاه حضور دارند.  

مراسم افتتاحیه و اختتامیه نمایشگاه سنگ ایران

مراسم افتتاحیه و اختتامیه نمایشگاه سنگ ایران هر ساله با حضور مقامات ارشد کشوری و مقامات ارشد انجمن ها و کانون های صنعت سنگ ایران برگزار می شود. در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این نمایشگاه فرماندار شهرستان محلات، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی، رئیس انجمن سنگ ایران، رئیس خانه معدن ایران، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی، امام جمعه شهرستان محلات، امام جمعه شهر نیم ور، استاندار استان مرکزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و برخی دیگر از مسئولین سخنرانی خواهند کرد. مراسم افتتاحیه و اختتامیه از مهمترین بخش های این نمایشگاه است.

حضور صد خبرنگار در مراسم افتتاحیه و اختتامیه نمایشگاه سنگ ایران

نمایشگاه سنگ ایران همیشه و درهمه حال توجه بسیار ویژه ای به انجام فعالیت های رسانه ای برای این نمایشگاه داشته است. به همین منظور هر ساله حداقل از صد خبرنگار حرفه ای و توانمند دعوت به عمل می آورد تا در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این نمایشگاه حضور داشته باشند و اخبار این نمایشگاه را پوشش دهند.

برگزاری میز سنگ کشور

با تلاش های بسیار ارزنده ای که توسط رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی جناب آقای محمد رضا حاجی پور صورت گرفت «میز سنگ کشور» به استان مرکزی واگذار شد. به همین منظور اولین میز سنگ کشور در یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران و در سال 1397 با حضور رایزن های اقتصادی کشورهای مختلف برگزار شد. «میزسنگ کشور» در نمایشگاه های آینده بین المللی سنگ ایران با مدیریت رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی و با حضور رایزن های اقتصای کشورهای مختلف ومسئولین بلند پایه و انجمن ها و کانون های سنگ کشور با محوریت رشد و توسعه صادرات برگزار خواهد شد.

حضور مسئولین نمایشگاه معتبر دنیا و برگزاری جلسات

مسئولان نمایشگاه های هند، ترکیه، چین و ایتالیا هرساله در نمایشگاه بین المللی سنگ ایران حضور خواهند داشت. مدیران اجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با حضور در نمایشگاه های بین المللی و معتبر دنیا با مسئولان این نمایشگاه ها رایزنی های لازم را انجام داده و از ایشان قول مساعد گرفته اند که در دوره های مختلف نمایشگاه بین المللی سنگ ایران حضور داشته باشند. با حضور مسئولین نمایشگاه های معتبر دنیا در این نمایشگاه و برگزاری جلسات، بسترهای لازم برای رشد و توسعه صادرات بیش از پیش فراهم خواهد شد.

برگزاری سمینارهای تخصصی و آموزشی

برگزاری سمینارهای تخصصی و آموزشی با حضور اساتید مطرح از دیگر برنامه های نمایشگاه بین المللی سنگ ایران است که هرساله انجام می شود. در چهار روز برگزاری نمایشگاه یک روز به میز سنگ اختصاص دارد و دو روز به مراسم های افتتاحیه و اختتامیه و یک روز هم برای برگزاری سمینارهای تخصصی و آموزشی در نظر گرفته شده است. در این سمینارهای اساتید مطرح ایران و کشورهای خارجی در مورد صنعت سنگ سخنرانی می کنند.

بازدید از کارخانجات و معادن شهرستان محلات و نیم ور

با برنامه ریزی های انجام شده، شرکت ها و بازدید کننده های حاضر در نمایشگاه سنگ ایران این فرصت را دارند تا از معادن و کارخانجات سنگبری موجود در شهرستان محلات و نیم ور بازدید به عمل آورند. برای تجار و بازرگانان خارجی سرویس های ویژه در نظر گرفته شده تا بتوانند این بازدیدها را به خوبی انجام دهند.

برگزاری مسابقه بین المللی فرهنگی هنری با موضوع صنعت سنگ

نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با همکاری خبرگزاری سنگ ایران از سال 1395 تا سال 1397 به مدت سه سال «مسابقه بین المللی داستان کوتاه، عکس، کارتون و خطاطی با موضع صنعت سنگ» را برگزار کرد که این مسابقه با استقبال بسیار خوب هنرمندان ایران و کشورهای دیگر به بهترین شکل ممکن برگزار شد. در سال 1398 هم تعداد زیادی از هنرمندان ایران و کشورهای دیگر در این مسابقه شرکت کرده بودند اما به دلیل مشکلات فنی که برای خبرگزاری سنگ ایران به وجود آمد این مسابقه در سال 1398 برگزار نشد. 

توجه نمایشگاه سنگ ایران به هنر مجسمه تراشی 

در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران هیات مدیره این نمایشگاه از سرکار خانم فرزانه اسعدی دعوت به عمل آورد تا طراحی و اجرای یک تندیس را انجام دهد. توجه به هنر مجسمه تراشی در نمایشگاه های بعد با قوت ادامه خواهد داشت.

تقدیر و تشکر از شرکت های حاضر در نمایشگاه

هر ساله و در روز آخر نمایشگاه، هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران از غرفه داران حاضر در نمایشگاه سنگ ایران با اهداء هدایا تقدیر و تشکر و بابت کمبودها و زحمت ها عذر خواهی می کنند. در حین برگزاری مراسم تقدیر و تشکر تمامی انتقادها و ایرادهایی که توسط غرفه داران بیان می شود با دقت یادداشت می شود تا در دوره های بعد این نواقص برطرف شوند.