اطلاعات نمایشگاه

 

تاریخ نمایشگاه سنگ ایران به روایت بهنام نیکفر

اینجا نیم ور شهر سنگ است. از سال 1320 مرحوم قنبر رحیمی از «ویریج قم» به نیم ور آمدند و با معدن « آتش کوه» فعالیت معدنی خود را شروع کردند. پدربزرگ های ما آن موقع با دست و به قول معروف با گاوارس و جک های معدنی روی معادن سنگ کار می کردند. آن زمان دستگاهی نبود، بولدوزری نبود، سیم برشی نبود، با گاوارس استخراج می کردند، برش می دادند و با جک های معدنی بارگیری می کردند. کار مرحوم قنبررحیمی از آنجا شروع شد. مرحوم رحیمی در اینجا مستقر شد و در نیم ور ازدواج کرد. داستان سنگ ایران از زمان ایشان شروع شد. اینجا معادن تراورتن خوبی همچون تراورتن گردویی داشت و در زمان ایشان (قبل ازانقلاب) ایتالیایی ها می آمدند و از اینجا سنگ می بردند.

 

قنبررحیمی در کارش موفق بود

معدن عباس آباد و بعد از آن معدن حاجی آباد کشف شد. مرحوم رحیمی کارش را از آتش کوه و عباس آباد شروع کرد و تا مرمریت جوشقان، مرمر قصلان قروه و چینی ازنا (دریژان درود) گسترش داد. او در کارش موفق بود و کارگرهای اینجا مستعد و فعال بودند، نیروی انسانی مستعد و زحمتکش باعث شده است تا خیلی از جاها نیروی انسانی مورد نیاز خود را از نیم ور ببرند. حضور قنبر رحیمی در چنین مکانی باعث پرورش این شاگردان شده است. به هر حال اینها شاگردان مرحوم رحیمی بودند و به مرور مانند پدرمن و سایر پیشکسوتان سنگ این منطقه کار سنگ را یاد گرفتند.

 

بهترین معادن تراورتن ایران در محلات

معادن خوبی از معادن سنگ های تزئینی ایران در نیم ور و محلات است و درصد زیادی از تراورتن های مرغوب کل کشور چه به لحاظ حجم و موجودی معادن و چه به لحاظ سنگ کار شده از محلات تامین می شود و درصد زیادی از نیروی کار فعال در حوزه سنگ و معادن و کارخانجات سراسر کشور هم از نیم ور هستند.

 

شهر نیم ور پایتخت سنگ ایران

با عقبه مرحوم قنبررحیمی شهر نیم ور به شهر سنگ تبدیل شد. اینجا تقریبا همه یا مهندس معدن هستند یا معدندار یا کارخانه دار. برخی نیز در زمینه حمل و نقل سنگ فعالیت دارند یا صنایع وابسته به سنگ را ایجاد کرده اند به طوری که نیم ور به مرکزی برای رفع و رجوع نیازهای سنگی تبدیل شده است. برای مثال کسی که در شیراز دستگاهش خراب می شود برای تعمیر به اینجا می آید. در نیم ور بنگاه هایی وجود دارد که برای فروش ماشین آلات سنگین ایجاد شده اند و نیم ور حتی برای خرید سنگ هم جایگاه بسیار خوبی پیدا کرده است. همه این پتانسیل ها منجر به تشکیل انجمن های متعدد در این شهر شده است.

 

تاریخ شکل گیری «شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ»

در سال های 81-82 هیات مدیره و اعضاء انجمن صنفی سنگبری های محلات تصمیم گرفتند به خاطر پتانسیلی که اینجا دارد نمایشگاه سنگ احداث کنند و اینگونه شد که سال اول نمایشگاه در پارک سرچشمه محلات برگزار شد. با دو سال وقفه نمایشگاه دوم در سالن ورزشی نیم ور برگزار شد. پس از آن نمایشگاه در سه دوره متوالی در فضای بازسالن ورزشی چسبیده به نیم ور و توسط انجمن سنگبران برپا شد. با توجه به اینکه انجمن سنگبران نتوانست هزینه های نمایشگاه را تامین کند شورای شهر نیم ور برگزاری نمایشگاه را برعهده گرفت. شورای شهر نیم ور سالنی موقت را کنارسالن ورزشگاه احداث کرد و نمایشگاه به مدت دوسال توسط شورای شهر نیم ور برگزارشد تا اینکه انجمن سنگبران، انجمن معدنکاران استان مرکزی، خوشه سنگ، خوشه سنگ استان و کنسرسیوم سنگ جلسه ای را در فرمانداری محلات برگزار کردند و قرار شد با تجمیع گروهی متشکل از یک نفراز انجمن سنگبران، دو نفرازانجمن معدنکاران ، یک نفرازکنسرسیوم و یک نفر از خوشه سنگ هیات موسسی در فرمانداری شکل گیرد. هیات موسس کار نمایشگاه را در دست گرفت و شرکتی به اسم شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ ایجاد شد.

 

ساخت 9 هکتار از فضای نمایشگاه درمدت 86 روز

شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ در سال 1387 تاسیس شد و دو سال در همان ورزشگاه نمایشگاه را برگزار کرد. ما درخواست زمین کردیم و هیات دولت در استان مرکزی و درکارگروه توسعه صادرات استان تخصیص سی هکتارزمین را به نام شرکت نمایشگاهی یکتا سنگ مصوب کرد. در فاز اول واگذاری زمین، 15 هکتار به ما واگذار کردند و قرار شد 15 هکتار مابقی را در فاز دوم به شرکت ما بدهند. در سال اول فرایند اداری آن پیگیری شد و زمین را به صورت اجاره ای یکساله در اختیار ما گذاشتند. ما دست به کار شدیم و سال اول دیوارکشی و آب و برق و سایر کارهای اولیه را انجام دادیم. آن زمان نمایشگاه شهریور یا مهرماه برگزار می شد ما اصرار کردیم که نمایشگاه حتما باید در محل خودش برگزار شود؛ حدودا چهارماه وقت داشتیم و برنامه ریزی کردیم تا کارها انجام شود. از این 15 هکتاری که در اختیارما بود 9 هکتار را طراحی کردیم و با یک کارجهادی در مدت زمان 86 روز یک سالن چهارهزار متری را احداث کردیم . 9 هکتار از 15 هکتار برای آن سال نمایشگاه آماده شد. ساختمان اداری، سوله نمایشگاهی و آماده کردن فضای بازنمایشگاهی، فضای سبز، محوطه سازی، پارکینگ، جدول کشی، برق کشی و روشنایی؛ تمام این کارها در 86 روز انجام شد.

 

بیست و دوهزار متر سالن سرپوشیده خواهیم داشت

این پروسه زمانی 86 روزه متعلق به سال 94 است. ما آن دوره ازنمایشگاه را در سال 94 در این مکان برگزار کردیم. سال دوم وزیرصنعت معدن و تجارت را دعوت کردیم و به سمت بین المللی شدن قدم برداشتیم ما از وزیر خواستیم تا این نمایشگاه را بین المللی اعلام کنند. با سازمان توسعه تجارت و با توجه به آن استانداردها و قوانینی که دارد مکاتباتی را انجام دادیم و کارهای اداری را پیگیری کردیم. قرارشد به سمت تکمیل کردن این نمایشگاه برویم چون بین المللی شدن استانداردهای خاص خود را دارد. برای اینکه نمایشگاه توسعه یابد و کاری بزرگ برای صنعت سنگ انجام شود امتیازاتی قائل شدند و نمایشگاه را بین المللی معرفی کردند و ما نیز متعهد شدیم که تمامی آیتم های لازم برای بین المللی شدن را فراهم کنیم و تعهد دادیم تا نواقص نمایشگاه را برطرف کنیم. براساس طرح نهایی نمایشگاه ما حدودا بیست و دو هزار متر سالن سرپوشیده خواهیم داشت.

 

افزایش تعداد شرکت ها و بازدید کننده ها

از سال 94 شرکت کننده خارجی در نمایشگاه داشتیم و نمایندگی های آنها در نمایشگاه حضور پیدا می کردند. ما هر سال بین 20 تا 30 درصد رشد شرکت کنندگان را داریم و بازدیدکنندگان ما هم هرسال بیشتر می شوند. در این دوره نیز400 شرکت کننده داخلی و خارجی شرکت کرده اند و کشورهایی مانند هند، چین، ایتالیا، ترکیه، برزیل و اسپانیا در این دوره از نمایشگاه حضور دارند.

 

زیرساخت های فرودگاهی وهتل باید افزایش پیدا کند

نواقص ما زیاد است. نقص در امکانات زیر بنایی مثل هتل، ترانسفر، فرودگاه و…اینها مشکلات عمده ما است که اجازه نمی دهد با قدرت و سرعت مناسب جلو برویم. ما تفاهم نامه هایی را با نمایشگاه های کشورهایی چون هند، ترکیه و برزیل به امضاء رساندیم اما به دلیل کمبود امکانات نمی توانیم اینها را با قطعیت و اراده جدی به مرحله اجراء برسانیم. مشکل ما نقصان زیرساخت ها است اگر امکانات فراهم باشد مسلما نیروی انسانی و فعال کاری نمایشگاه را از تهران یا اصفهان می آوریم. امکانات ما محدود است و هر سال سعی می کنیم ایرادات را با حداکثر توان خودمان بر طرف کنیم. تهران حدودا 40 سال است که محل برگزاری نمایشگاه های مختلف و متنوع و پی در پی است.

 

با کمبود جا مواجه شدیم

اینجا شهرستان کوچکی است. کمبود نقدینگی هم مشکل جدی ما است. خارجی ها را به این نمایشگاه دعوت کنیم ولی امکانات زیربنایی آماده نباشد به نتیجه مطلوب نمی رسیم. اگراینجا هتل مجهزی داشته باشد می توان مانور بیشتری داد و شرکت های خارجی هم استقبال بیشتری خواهند کرد چرا که این منطقه پتانسیل خوب و مشتری های زیادی برای محصولات آنها دارد. شرکت ها و نمایندگی های ماشین آلات سنگین راغب به حضور در نمایشگاه هستند. ما امسال برای ماشین آلات سنگین با کمبود جا مواجه شدیم چون اینجا همه معدنکار و مصرف کننده این محصولات هستند. صنایع معدنی تمایل زیادی برای حضور دراین نمایشگاه دارند. شاید روزهای اول و دوم از کمبودها ناراحت و دلگیر باشند اما تقریبا همه در روز آخر به دلیل فروش خوب محصولاتشان راضی بوده و سال بعد هم آمده اند. 280 کارخانه و 42 اره در اینجا وجود دارد و همه مصرف کننده محصولات ماشین آلات هستند. من فکر می کنم این تعداد نسبت به متوسط سراسر کشور سطح خیلی بالایی محسوب می شود مثلا در محمود آباد اصفهان 2000 کارخانه سنگبری وجود دارد اما شاید اندازه اینجا اره های خارجی نداشته باشند. ما سال گذشته پیشنهاد دادیم6 هکتار باقیمانده از 15 هکتار را به نمایشگاه دائمی کوپ و بریده اختصاص دهیم تا کسانی که سنگ کوپ به اینجا می آورند در طول سال اینجا بگذارند و مشتری بیاید و بازدید کند و یک نفر نیز اطلاعات شرکتها را ارائه کند.

 

نمایشگاه سنگ ایران متعلق به تمامی دوستداران صنعت سنگ ایران است

اینجا اختیاربا خودمان است. اگر شما بخواهید در تهران یکی از این سنگ های خام را جابجا کنید مجبورهستید شش میلیون تومان پول بدهید اگر بخواهید 20 تن بار را برای شما حمل کنند باید با مدیریت ترافیک هماهنگ شوید اما در اینجا تریلی می آید و رایگان جابجا می کند. وقتی کار شما سنگ باشد و وارد اینجا شوید مانند این است که واد خانه خودتان شده اید و فکر نمی کنید داخل نمایشگاه هستید. اینجا همه همکار و متعلق به صنعت سنگ هستیم. ما در اینجا نه فقط در طول نمایشگاه بلکه در طول سال هم هرکاری لازم باشد و تا جایی که از دست ما برمی آید انجام می دهیم. در واقع ما یک مجموعه ای را احداث کردیم و یک سال، دو سال بعد، کمتر یا بیشتر شاید کنار بکشیم و دیگران راه را ادامه خواهند داد. اگر بخواهید پژوهشکده سنگ بزنید، اگر بخواهید بازاری بین المللی راه بیاندازید و… ما از هر کاری که برای صنف و صنعت سنگ خوب و موثر باشد استقبال می کنیم. اینجا در اختیار خبرنگاران، تاجران، هم صنفی ها، مشتری ها و همه دوستداران صنعت سنگ هست و خواهد بود.

 

ساخت هتل پنج ستاره توسط آقای کربلایی

ما وقتی در نیم ور احداث نمایشگاه را شروع کردیم از آقای کربلایی که یکی از سرمایه داران منطقه هستند خواهش کردیم دراین جا هتل بسازند که در ورودی محلات و به خاطر نمایشگاه هتل ده طبقه ای در حال ساخت است. هتل که به بهره برداری برسد بخش قابل توجهی از بحث اسکان حل می شود. فاز دوم زمین یعنی 15 هکتار دوم را هم اگر بگیریم حتما هتل خواهیم ساخت.