چه چیزی پیدا می کنیم؟

نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار خوب که در مرکز ایران واقع شده و مساحت بسیار بزرگی که برای آن تعریف شده امکان این را دارد که بهترین و زیباترین سنگ های کوپ ایران را به نمایش بگذارد. این نمایشگاه این امکان را برای معادن تازه تاسیس فراهم کرده تا بتوانند سنگ های استخراجی خود را به نمایش بگذارند و مشتریان تازه برای سنگ خود پیدا کنند. هر ساله تقریبا تمامی سنگ های کوپی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می شود به فروش می روند. تقریبا تمامی معدنکارانی که سنگ خود را در این نمایشگاه به نمایش گذاشته اند از میزان فروش و استقبال اهالی صنعت سنگ راضی هستند.

بهترین سنگ های فراوری شده ایران

نمایشگاه سنگ ایران برای سنگ های فراوری شده دو سالن سر پوشیده در نظر گرفته که در این دو سالن کارخانجات بزرگ سنگبری ایران که اغلب صادراتی هم هستند حضور دارند و سنگ های فراوری شده خود را به نمایش می گذارند. تمامی افرادی که خریدار سنگ های تزئینی هستند با بازدید از این نمایشگاه می توانند به راحتی سنگ مورد نیاز خود را با پایین ترین قیمت پیدا کنند. نمایشگاه سنگ ایران پس از چندین دوره برگزاری به مهمترین بورس سنگ های فراوری شده ایران تبدیل شده است. این نمایشگاه بهترین فرصت برای تجار و بازرگانان بین المللی است.

بهترین ماشین آلات و دستگاه های مرتبط با صنعت سنگ

شهرستان محلات و شهر نیم ور یکی از مهمترین قطب های صنعت سنگ کشور است. چیزی در حدود 150 معدن مهم در این منطقه واقع شده و همچنین تعداد کارخانجات سنگبری این منطقه بالغ بر 300 عدد می باشد. کارخانجات سنگبری و معادن این منطقه یکی از مهمترین مصرف کننده های دستگاه ها و ماشین آلات معدنی هستند به همین دلیل مهم هر ساله و همزمان با برگزاری نمایشگاه سنگ ایران تقریبا تمامی تولیدکننده ها و وارد کننده های ماشین آلات و دستگاه های مرتبط با صنعت سنگ در این نمایشگاه حضور دارند و محصولات خود را به نمایش می گذارند.

بهترین غذاهای ایرانی و خارجی

نمایشگاه سنگ ایران هرساله از بهترین رستوران های منطقه دعوت به عمل می آورد تا در مدت چهار روز نمایشگاه بهترین غذاها و بهترین سرویس خود را به مشتریان ارائه دهد. برای پذیرایی از شرکت کنندگان، رستوران بزرگی در مرکز نمایشگاه احداث شده که این رستوارن در آینده ای نزدیک بسیار بزرگتر خواهد شد و امکانات رفاهی آن افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین در شهرستان محلات و دلیجان و شهر نیم ور رستوران های بسیار شیک با غذاهای بسیار خوب و مطمئن وجود دارند که علاقه مندان می توانند از این رستوران ها استفاده کنند.

بهترین تجار و بازرگانان بین المللی

نمایشگاه سنگ ایران با تبلیغات بسیار گستره ای که در مجلات و رسانه های خارجی انجام می دهد و همچنین با ایمیل ها و دعوت نامه هایی که برای تجار و بازرگانان بین المللی ارسال می کند هر ساله میهمان تعداد قابل توجهی از تجار و بازرگانان بین المللی است که برای خرید سنگ و آشنایی با صنعت سنگ ایران به این نمایشگاه می آیند. بسیاری از سنگ های کوپ و فراوری شده ای که در این نمایشگاه عرضه می شود هر ساله توسط تجار و بازرگانان بین المللی خریداری می شود. این نمایشگاه یکی از مهمترین بسترهای لازم برای صادرات سنگ ایران را فراهم کرده است.

معادن و سنگ‌های تزیینی

معادن تراورتن عباس آباد، آتشکوه، حاجی آباد، دره بخاری، آبگرم و..... که تقریبا بهترین معادن سنگ تراورتن دنیا هستند اصلی ترین منبع درآمد برای اهالی بومی شهر محلات و نیم ور می‌باشند. حدودا هشتاد درصد مردم شهر نیم ور در زمینه اکتشاف، استخراج و فرآوری سنگ فعالیت می‌کنند. به غیر از سنگ تراورتن، سنگ های دیگری چون مرمریت و مرمر نیز در این منطقه وجود دارد. بسیاری از کارخانجات سنگبری موجود در ایران سنگ کوپ مورد نیاز خود را از معادن محلات و نیم ور تامین می کنند. معدنکاران شهر نیم ور و محلات از مهمترین و تاثیرگذارترین معدنکاران سنگ کشور هستند. برخی از معادن اصلی این شهر عبارتند از: تراورتن عباس‌آباد، تراورتن آتشکوه، فلوئورین، باریت، سرب، تراورتن قرمز و شکلاتی، تراورتن کوه سفید، تراورتن فریجان، تراورتن گلشچمه، تراورتن گزعنبر، تراورتن دره بخاری، تراورتن حاجی آباد، مرمریت پر طاووسی و مرمریت مشکی. حدودا 300 کارخانه سنگبری در شهرستان محلات و شهر نیم ور واقع شده که تقریبا 100واحد از این کارخانه ها مجهز به سیستم اره و دستگاه های روز دنیا هستند.

قنبر رحیمی پدر صنعت سنگ ایران

آتشکده آتشکوه در نزدیکی شهر نیم ‌ور علاوه بر موقعیت تاریخی، بزرگ‌ترین منبع سنگ تراورتن تزئینی صادراتی ایران است. این معدن توسط قنبر رحیمی که به پدر سنگ ایران مشهور است، کشف شده ‌است. سنگ‌های به کار رفته در میدان آزادی تهران و همچنین حرم حضرت عباس و امام حسین در کربلا از این معدن استخراج شده و توسط ارباب قنبر یه عنوان هدیه به این مکان‌ها داده شده‌است. هم اکنون مجسمه ارباب قنبر در یکی از میادین شهرهای ایتالیا به عنوان پدر سنگ ایران به نمایش گذاشته شده ‌است. قنبر رحیمی بخش عمده ای از دوران زندگی خود را در شهر نیم ور و شهرستان محلات سپری کرده و بسیاری از مردم ایران وی را با نام این دو شهر می شناسند. وی متولد 1297 در روستای بیدشک (برخوار و میمه) در استان اصفهان است و کاشف معادن بزرگی همچون عباس آباد محلات، معدن مرمریت جوشقان، معدن مرمر قصلان قروه، چینی ازنا، دریژان دورود است. 

سرچشمه محلات

از محبوب‌ترین و مشهورترین جاذبه‌های طبیعی در شهرستان محلات، سرچشمه‌ی این شهرستان است که از پرآب‌ترین چشمه‌های استان مرکزی است و در مرتفع ‌ترین نقطه از محلات قرار دارد. اهمیت این پدیده‌ی طبیعی از دوران گذشته تا به امروز مورد توجه مسئولان بوده است؛ چرا که به علاوه بر تامین آب کشاورزی منطقه، دارای آب شرب است و به یکی از جاذبه‌های گردشگری محلات، تبدیل شده است. شکل‌گیری پارکی زیبا در مجاورت این مکان دوست‌داشتنی، آب‌نمای زیبا، درختان چنار کهنسال، ارتفاعات صخره‌ای که بر چشمه اشراف دارد و نیز درختان متعدد از دیگر ویژگی‌های این جاذبه‌ی طبیعی گردشگری است.

 آب گرم محلات

در نزدیکی شهرستان محلات، چشمه‌های آب گرم ارزشمندی با خواص درمانی بسیاری وجود دارد که استفاده از آن‌ها از دوران بسیار دور تا به امروز رواج دارد. چشمه‌های آب گرم شامل 6 چشمه به نام ‌های روماتیسم، سلیمانیه، شفا، دنبه، حکیم (دمای چشمه‌ی حکیم از سایر چشمه‌ها کم‌تر است) و سودا (بختیاری) است که به دلیل وجود مواد معدنی و درمانی شگفت‌انگیز از جمله گاز رادون، مورد توجه ساکنین محلی و گردشگران سراسر ایران است.

چشمه‌های آب گرم محلات، از لحاظ مواد معدنی، دارویی و درمانی، بسیار غنی و از بهترین‌ چشمه‌های آب گرم، بواسطه‌ی دارا بودن گاز رادون در سطح کشور است. همچنین این چشمه‌ها از نوع آب‌های گرم عمقی است که از بخار خمیره‌ی سنگ‌های سوزانی که داخل پوسته‌ی زمین تشکیل شده است، بوجود آمده و به سطح زمین می‌جوشد.

آتشکده‌ی آتشکوه محلات

بنایی باقی‌مانده از دوران ساسانیان، در روستای آتشکوه نیم‌ور از توابع شهرستان محلات قرار دارد که به آتشکده‌ی آتشکوه این شهرستان، شهرت یافته است. چارتاقی نیم‌ور نام دیگر این بنای تاریخی است که از سه قسمت اصلی تالار شرقی، تالار غربی و راهرو تشکیل شده و امروزه میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران و جهان است.

روستای خورهه

در شمال شرق شهر محلات و در حد فاصل روستاهای ورین، دودهک و آب گرم محلات، منطقه‌ای زیبا و کهن قرار گرفته که در بین اهالی به خورهه شهرت یافته است. خورهه به معنی «محل برآمدن خورشید» است. همچنین کلمه‌ی «خور» در کتاب اوستا به معنای منطقه‌ای ییلاقی است که با توجه به شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی این منطقه، این روستا به «خورهه» شناخته می‌شود. با توجه به حضور آثار تاریخی در خورهه، به نظر می‌رسد که تمدن بشری از هزاره‌ی دوم پیش از میلاد در آن وجود داشته است.

ستون‌ های تاریخی خورهه (آتشکده‌ خورهه)

همانگونه که بیان شد، خورهه یکی از قدیمی‌ترین منزلگاه بشری در استان مرکزی و شهرستان محلات است که با حضور آثار تاریخی و طبیعت بکر و مطبوع، به یکی از مناطق زیبا و جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است. از جمله‌ی آثار باقی‌مانده در خورهه می‌توان به ستون‌های مدوری اشاره کرد که در ساخت سرستون‌های آن از شیوه‌ی ایونیک (سبک خاصی از ستون‌سازی یونانیان است که برگرفته از شیوه‌ی معماری سرزمین ایونیا است)، استفاده شده است. قدمت ستون‌های تاریخی خورهه، به قرن اول میلاد مسیح بازمی‌گردد.به نظر می‌رسد، این ستون‌ها، بخشی از عمارت اربابیه است که در سده‌ی نخست پیش از میلاد مسیح (ع)، احداث شده است. جالب است بدانید که به دلیل نوع معماری انجام شده در این بنا، ابتدا کارشناسان معتقد بودند که این سازه، متعلق به آتشکده در دوران باستان بوده است؛ اما با توجه به مستندات کشف شده، باستان‌شناسان این اثر تاریخی را متعلق به خانه‌ی اربابی، معرفی کرده‌اند.

پل تاریخی باقرآباد

در باقرآباد، یکی از روستاهای شهرستان محلات، پلی با پیشینه‌ای به قدمت حکومت قاجاریان قرار دارد که گفته می‌شود در هنگام حمله‌ی روس‌ها به ایران و توسط ایشان، احداث شده است. سازندگان این اثر تاریخی، با استفاده از سنگ به ساخت آن پرداخته و یادگاری ارزشمند را برای آیندگان به ارمغان گذاشته‌اند. متاسفانه بر اثر وقوع سیلاب در این منطقه، پل دچار آسیب شد و با همت مسئولان وقت، مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

چنار دو هزارساله محلات

می‌توان حضور درختان چنار در خیابان سرچشمه با قدمتی هزارساله را از دیگر ویژگی‌های بارز و منحصربه‌فرد این شهرستان بیان کرد. چنار پیر محلات، با قدمتی دو هزار ساله، نماد تاریخی شهر محلات است. اما درخت چناری که در میدان چنار این شهر قرار دارد، نماد تاریخی این منطقه از کشور است که محققان عمری بالغ بر دو هزار سال را بر آن تخمین زده‌اند. درختی قطور و بسیار زیبا که در کنار دیگر آثار تاریخی و طبیعی این سرزمین، به یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری آن تبدیل شده است.

سد باستانی نیم ور

از دیگر جاذبه‌های گردشگری شهرستان محلات، سد باستانی نیم‌ور است که به بند نیم‌ور شهرت یافته و یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های ایجاد شده جهت ذخیره‌ کردن آب در شهرستان است. بنایی که دارای پیشینه‌ای به قدمت حکومت ساسانیان است به دلیل برخورداری از منظره‌ای بسیار زیبا و بکر در پیرامون خود، به یکی از تفرجگاه‌های محبوب مردم تبدیل شده است.

قلعه جمشیدیه

قلعه‌ی جمشیدیه یکی دیگر از آثار تاریخی برجای‌مانده از ایران کهن است که با توجه به امنیت بالا و مقاومت قابل توجه در برابر حملات و نفوذ دشمنان، در بین سایر قلعه‌های تاریخی، ممتاز و نمونه است. جالب است بدانید که برخی از مورخان، معتقدند که وجود این قلعه‌ی ارزشمند، هنگام یورش آزادخان افغانی به نیم‌ور، باعث نجات مردم این منطقه از کشور شده که به داخل آن پناه برده‌‌ بودند. احداث تالاری روی دوازه‌ی قلعه، امکان حضور 20 نفر تیرانداز را در جهات مختلف فراهم کرده و نیز وسایل ضدحریق منحصربه‌فرد و قابل توجهی که برای حفاظت از این دروازه‌ی چوبی، در نظر گرفته شده است، از ویژگی‌های معماری انجام شده در این اثر تاریخی است. متاسفانه قسمت‌های مختلفی از این جاذبه‌ی گردشگری، رو به تخریب است که برای جلوگیری از آن، همت مسئولین را می‌طلبد.

دهکده گل و گیاهان زینتی محلات

دهکده‌ی گل محلات، با وسعتی حدود 110 هکتار که عنوان بزرگ‌ترین دهکده‌ی پرورش گل در کشور را به خود اختصاص داده است، یکی دیگر از محبوب‌ترین مکان‌هایی است که هر گردشگری در سفر به این شهر، از آن بازدید می‌کند. ایجاد مکانی مناسب جهت پرورش، تهیه و توزیع انواع گل‌های زیبا در این منطقه از کشور، پروسه‌ی تهیه‌ی گل‌های مورد نظر گردشگران و بازدیدکنندگان را آسان و به دور از دغدغه ساخته است.

از دیگر مکان‌های دیدنی در شهرستان محلات می‌توان به غار کشته ریز (کشه ریز)، غار سرچشمه، غار هستیجان، غار یکه چاه، غار آزاد خان، قلعه‌ی آقا خان محلاتی، غار شاه بلبل، غار سوراخ گاو، روستای لریجان، امام‌زاده شاهزاده موسی و ... اشاره کرد.