صدور بخشنامه های خلق الساعه بلای جان صادرات

صدور بخشنامه های خلق الساعه بلای جان صادرات
  • 1400-02-25
  • .
رئیس فراکسیون توسعه صادرات مجلس شورای اسلامی: صدور بخشنامه های خلق الساعه از مشکلات صادرات است.این بخشنامه ها فرصت واکنش به صادر کنندگان را نمی دهد.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، علی اکبر کریمی رئیس فراکسیون توسعه صادرات مجلس شورای اسلامی در نشست هم اندیشی برنامه‌های توسعه صادرات کشور که با حضور وزیر صنعت، نمایندگان مجلس، انجمن‌ها، تشکل‌ها و فعالان اقتصادی برگزار شد، اظهار داشت: صادرات موتور توسعه اقتصادی است و اگر به دنبال رونق تولید هستیم مسیر و راه آن از گذرگاه صادرات عبور می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم داشتن نگاه و رویکرد جدید به حوزه صادرات، ادامه داد: نگاه سنتی به حوزه صادرات باید تغییر کند، رویکرد درست و صحیح به صادرات در شرایط موجود راهگشا است.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات مجلس شورای اسلامی صادرات را عامل قدرت ملی دانست و افزود: باید به صادرات نگاه راهبردی و بلندمدت داشت و این نگاه که صادرات از مازاد تولید باید انجام شود باید تغییر کند.

کریمی با تاکید بر این نکته که سهم کشورمان از صادرات دنیا باید ارتقا یابد، اظهار داشت: ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و توانمندی‌های لازم برای این افزایش وجود دارد، فقط باید نوع نگاهمان تغییر یابد.

وی با بیان اینکه باید به سمت صادرات کالاهای مختص بازارهای هدف برویم، تاکید کرد: به عنوان نمونه کشور چین این رویکرد را در دستور کار قرار داده و ارزش افزوده بالایی را برای خود جمع آوری کرده است.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات با اشاره به اینکه به دنبال مشوق‌های صادراتی بیشتر هستیم، توضیح داد: می‌خواهیم مشوق‌های صادراتی منبع دائمی مالی به غیر از منابع دولتی داشته باشند.

کریمی همچنین صدور بخشنامه‌های خلق الساعه را از مشکلات صادرات دانست و افزود: این بخشنامه‌ها فرصت واکنش به صادر کنندگان را نمی‌دهد و نباید در هر اتفاقی صادرات قربانی شود.

* مهر