نیازمند بازاریابی و برندسازی جهانی هستیم

نیازمند بازاریابی و برندسازی جهانی هستیم
  • 1400-01-22
  • .
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس با تاکید بر اینکه در بعضی از قسمت‌های تولید نیاز به بازاریابی و برندسازی در بازارهای جهانی داریم، خاطرنشان کرد که این موضوع هزینه‌های زیادی دارد.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، یلدا راهدار در خصوص راهکارهای تحقق شعار سال، گفت: در دنیا معمولا دولت‌ها هزینه‌های حضور در بازارهای جهانی را پرداخت می‌کنند و به همین دلیل بسیاری از برندهای جهانی در کشورهای دیگر دنیا شعبه دارند.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه در موضوع تولید آنچه که به اذهان متبادر می‌شود، کالا است و خدمات فراموش می‌شود، افزود: اشتباهی رایج وجود دارد مبنی بر اینکه چون ارائه خدمات نسبت به تولید کالا سودآورتر است به همین دلیل خیلی به موانع آن توجهی نمی‌شود، در صورتی که بخش اعظمی از ثروت ملی هر کشور توسط بخش خدمات ایجاد می‌شود.

رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس با اشاره به اینکه بی توجهی به خدمات باعث شده که تا روز به روز بخش خدمات کوچکتر، ضعیف تر و در واقع غیرقابل رقابت تر شود، اظهار کرد: مهمترین بخشی که در حوزه خدمات مورد بی مهری و کم لطفی قرار گرفته، بخش گردشگری است.

تامین نقدینگی از مهمترین موانع تولید است 

راهدار همچنین در پاسخ به این پرسش که چه موانعی بر سر راه تولید کالا و خدمات وجود دارد؟ گفت: یکی از مهمترین مسائلی که همواره صاحبان کسب و کار به آن اشاره می‌کنند و در گزارش‌های پایش فضای کسب و کار خود را نشان می‌دهد، بحث تامین نقدینگی است.

او ادامه داد: معمولا صاحبان کسب و کار نیاز دارند که بخشی از نقدینگی مورد نیاز خود را از طریق سیستم‌های بانکی تامین کنند اما با توجه به قوانین و مقررات و سیستم بیمار بانکی ما معمولا این امکان به صورت عادلانه برای همه صاحبان کسب و کار فراهم نیست و کسانی که ارتباطات و نفوذ بیشتری دارند، راحت تر تامین نقدینگی می‌کنند و در غیر این صورت برای کسب و کارهای نوپا و کوچک و متوسط تامین نقدینگی یکی از سخت ترین موانع تولید است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: با توجه به اینکه بهره وام‌های بانکی بالاست و وثیقه سنگین هم نیاز است، معمولا کسب و کارها ممکن است نتوانند از پس بهره‌های بانکی بر بیایند.

راهدار افزود: یکی دیگر از مسائلی که روز به روز ما را منزوی تر و شرایط را سخت تر می‌کند و در شمار موانع مهم تولید محسوب می‌شود، عدم امکان مبادلات ارزی و مالی تولید کنندگان با شرکای خارجی است.

به گفته عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس، وقتی امکان تبادل پول نداریم، حتی اگر صادرات انجام دهیم، تغییری در شرایط مان ایجاد نمی‌شود، بنابراین این مهم یک مانع اصلی و سخت در سر راه تولید به شمار می‌آید.

ایران، کشور قوانین و مقررات است

راهدار همچنین به وجود قوانین و مقررات ضد و نقیض به عنوان یکی دیگر از موانع تولید اشاره و با بیان اینکه ایران کشور قوانین و مقررات است، گفت: لزوما این قوانین تکمیل کننده همدیگر نیستند و برخی مواقع هم مانع اصلی تولید هستند.

او عنوان کرد: در سال گذشته بخشنامه‌های خلق‌الساعه بانک مرکزی موجب شد تا صادرات کشور زمین گیر و نتوانیم کار صادرات را انجام دهیم و برخی از واحدها هم تا مرز نابودی پیش رفتند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: در این صورن تولید کننده با چه توانی باید هم تولید کند و هم وقت بگذارد تا بخشنامه‌ها را تفسیر و با شرایط خود تطبیق دهد؟ 

راهدار خاطرنشان کرد: این قوانین حجیم، عجیب و دست و پاگیر موجب شده تا تولید در کشور ما با مسائل و مشکلات زیادی دست به گریبان شود که یکی از بزرگترین مشکلات تولید در سال گذشته افزایش غیرقابل توجیه مواد اولیه داخلی و خارجی بود.

او اضافه کرد: یکی از مواردی که به شدت روی قیمت تمام شده کالا تاثیر می‌گذارد، مواد بسته بندی است و به جز کاغذ که برای مقواها استفاده می‌شود مواد اولیه آن از پتروشیمی‌ها تامین می‌شود.پتروشیمی‌ها هم قیمت محصولات خود را بالا بردند و در تامین و توزیع به موقع مواد برای تولید کنندگان هم مسئولیتی به دوش خود احساس نمی‌کنند و این مهم به شدت تولید کالا را تحت تاثیر قرار داده است.

کرونا بخش اعظمی از کسب و کار مردم را از بین برد

رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس یکی دیگر از مواردی که در سال گذشته روی تولید تاثیر خود را نشان داد، حاکمیت بیماری کووید ١٩ دانست و گفت: متاسفانه کرونا بخش اعظمی از کسب و کار مردم را از بین برد و روی بخش تقاضا تاثیر گذاشت و تولید کالا و خدمات هم به شدت کاهش پیدا کرد، قدرت خرید مردم هم پایین آمد و در بازار دچار رکود شدیم و این رکود اثرات بسیار منفی داشت و بسیاری از کسب و کارها نتوانستند ادامه دهند.

راهدار افزود: وقتی کمتر از ظرفیت اصلی کار شود حتما هزینه‌های سربار افزایش پیدا می‌کند و قطعا در این حالت هزینه تولید بالا می‌رود و نهایتا این چرخه منجر به افزایش قیمت تمام شده کالا می‌شود و امکان رقابت در بازار داخلی و خارجی را از بین می‌برد.

او به موضوع مالیات هم اشاره و با بیان اینکه چند سالی است که درگیر بحث مالیات بر ارزش افزوده در کشور هستیم، گفت: قرار بود مصرف کننده آن را پرداخت کند اما به دلیل وجود سیستم معیوب و وجود واسطه‌ها در بازار مجددا این تولید کننده است که مالیات بر ارزش افزوده را هم باید پرداخت کند.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس همچنین با بیان اینکه در بخش گردشگری موانع فرهنگی و اجتماعی بسیار زیادی داریم، عنوان کرد: از یک طرف می‌خواهیم که مردم را ترغیب کنیم به استفاده از خدمات گردشگری و از سوی دیگر زیرساخت‌ها فراهم نیست.

گسترش مراکز تفریحی متناسب با جمعیت نیست

راهدار ادامه داد: گسترش مراکز تفریحی نیز متناسب با جمعیت مان نیست و حتی برای پذیرش گردشگر خارجی هم گاهی اوقات زیرساخت مناسب نداریم که نمونه آن که زیاد مطرح می‌شود، درصد اشغال هتل‌هاست و آیا اصلا هتل‌های ما متناسب با نیاز گردشگران خارجی است؟ پراکندگی هتل‌ها در مناطق مختلف و زیرساخت‌های بهداشتی از مواردی است که باید به آن توجه شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس همچنین با بیان اینکه شکل و شمایل کسب و کارها در سال های گذشته به ویژه در سال گذشته با گسترش پاندمی کرونا و عدم حضور در محل کسب و کار دستخوش تغییر شدند، خاطرنشان کرد: سال گذشته با شیوع بیشتر این بیماری بسترهای مناسب آی سی تی بیشتر از هر زمانی مورد توجه قرار گرفت که متاسفانه ما در این زمینه در سال‌های گذشته سرمایه گذاری مناسبی نکردیم.

به گفته راهدار، هنوز در بسیاری از نقاط دسترسی مناسب به اینترنت نداریم و اینترنت فعلی هم اصلا پرسرعت نیست و برای انجام کسب و کارهای بین‌المللی مناسب نیست.

سرعت اینترنت ایران قابل رقابت با جهان نیست 

او افزود: وقتی از ایران خارج شویم و در شرایطی قرار بگیریم که باید از اینترنت پر سرعت استفاده کنیم متوجه تفاوت سرعت می‌شویم و این تفاوت سرعت باعث می‌شود تا کسب و کارهایی که روی بستر آی سی تی تعریف می‌کنیم، بسیار ضعیف و غیرقابل رقابت با دنیا باشند.

رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد: هنوز بسیاری از کارخانه‌های ما دسترسی مخابراتی مناسبی ندارند.همچنین در تمام شهرک‌های صنعتی استان با مشکل مخابراتی مواجه هستیم و مخابرات هم پاسخگو نیست یا خود را مسئول نمی‌داند و می‌گوید مسئولم تا درب شهرک زیرساخت بیاورم و بعد از آن به عهده خود شهرک است! در حالی که این یک کار تخصصی است و هیچ کجای دنیا اینگونه نیست.

مخابرات خود را زیرمجموعه دولت نمی‌داند

راهدار با بیان اینکه در دوران شیوع بیماری کرونا بسیاری از واحدها که می‌خواستند نوع کار خود را تغییر دهند برایشان مقدور نبود، گفت: انگار مخابرات خود را زیر مجموعه دولت نمی‌داند و این یک معضل بزرگ است.

او یکی از ضعف‌های بزرگ کشور در همه استان‌ها هم صادق است، بحث زیرساخت‌ها دانست و افزود: همیشه تصور می‌کنیم که از اینترنت ممکن است استفاده‌های نابجا شود در حالی که امروز اینترنت بستر کسب و کار است.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس یکی از شبکه‌های اجتماعی که برای کسب و کار مناسب است را تلگرام عنوان کرد و گفت:  تلگرام را فیلتر کرده‌اند، در حالی‌که قابل درک نیست که چرا باید مانع ایجاد کنند و مردم با فیلترشکن برای استفاده از آن ورود کنند.

راهدار با بیان اینکه متاسفانه شرایط در این بخش از تولید یعنی بخشی‌هایی که روی بسترهای فناوری سوار هستند به شدت آشفته است، گفت: در سال‌های گذشته موجی در رابطه با حمایت از کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها راه افتاد که وقتی که از دور نگاه می‌شود کار جالبی به نظر می‌آید اما وقتی از نزدیک ورود می‌کنیم متوجه بروز یک بستر پر رانت و فسادزا می‌شویم.

او تصریح کرد: امکان ندارد که کسب و کار کوچک استارتاپی پیدا کنیم که خود توانسته رشد کند و به یک کسب و کار بزرگ تبدیل شود بلکه این وسط تعدادی رانت خوار بزرگ وجود دارند که کسب و کارها را می‌بلعند و با ارتباطات خود شرایطی فراهم می‌کنند که استارتاپ‌ها یا بلعیده شوند بیا از بین بروند.

با استارتاپ‌ها بیشتر شو ایجاد کرده یا فیلم بازی کرده‌ایم

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اظهار کرد: با استارتاپ‌ها بیشتر شو ایجاد کرده یا فیلم بازی کرده‌ایم و پول زیادی هدر داده‌ایم و خروجی آن برای آحاد جامعه هم صفر بوده است.

راهدار همچنین با بیان اینکه مشکلی که همواره با مجلس داریم این است که کمتر نمایندگان کار اقتصادی انجام داده‌اند و با ادبیات کسب و کار آشنایی ندارند و نمی‌دانند قوانین و مقررات لازم کسب و کار چیست؟گفت: کدام مجلس دغدغه اصلی‌اش رفع موانع کسب و کار و تولید بوده است؟ شعار داده‌اند اما در عمل هیچ اتفاقی نیفتاده است.

این بانوی فعال اقتصادی خاطرنشان کرد که سال گذشته اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس با همکاری فعالان، نخبگان و متخصصان حوزه اقتصاد، قوانین کسب و کار را استخراج و برای نمایندگان ارسال کرده است، گفت: همچنان منتظر نتیجه هستیم.

* ایسنا