مانع‌زدایی از تولید با صدور بخشنامه‌های یک‌سویه ممکن نیست

مانع‌زدایی از تولید با صدور بخشنامه‌های یک‌سویه ممکن نیست
  • 1400-01-18
  • .
رئیس اتاق بازرگانی اراک: برای رفع موانع تولید باید به همه عوامل داخلی و خارجی توجه شود و در این مسیر، ضمن استفاده از نگاه کارشناسان، باید جلوی بخشنامه‌های خلق‌الساعه نیز گرفته شود.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، رئیس اتاق بازرگانی اراک اظهار داشت: متن اصلی شعار امسال، پشتیبانی از تولید و مانع‌زدایی از آن است؛ پشتیابی از تولید باید همه‌‌جانبه صورت بگیرد. یک‌سو‌نگری آسیب جدی حوزه تولید و کل مجموعه اقتصاد است.

ناصر بیکی افزود: باید در رفع موانع تولید به‌صورت بسیط به موضوع توجه شود. باید موانع داخلی و خارجی در کنار هم مورد توجه قرار گیرد. موانع اصلی در حوزه داخل در بروکراسی‌ و ساختار اداری تعریف می‌شود. برای اینکه این موانع برداشته شود، کار بسیار دشواری در پیش ‌است.

رئیس اتاق بازرگانی اراک دلیل آن را قوانین مازاد و مزاحمی می‌داند که پایش و اصلاح آن کار بسیار دشواری است.

او ادامه داد: با توجه به تجربه‌هایی که بنگاه‌های تولیدی ما از سال‌های گذشته کسب کرده‌اند، در سال جاری باید تقویت زیرساخت‌ها و اصلاح قوانین در حوزه تولید، صادرات و واردات موردتوجه قرار گیرد تا شاهد بهبود محیط کسب‌وکار در سال جاری باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی اراک گفت: چندین سال است که مقام معظم رهبری پشت سر‌هم از اقتصاد و توجه به آن می‌گویند؛ این تاکید نشان از اهمیت مسئله اقتصاد و تولید برای ایشان و برای کشور دارد. این تاکید نشان از آن دارد که توجه کافی به تولید موجب بهبود رفاه اجتماعی و تأمین امنیت اقتصادی می‌شود. اما در این مسیر دشوار و مهم بدون اصلاح روند بروکراسی‌ و پایش قوانین شاید مانع‌زدایی از تولید ممکن نباشد.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تصریح کرد: در مسیر تولید مانع مهم دیگر تحریم‌ها و موانع بین‌المللی دیگر است. باید این موانع برداشته شود تا بتوانیم ماشین‌آلات، تجهیزات، مایحتاج صنایع، کشاورزی و مواد اولیه وارد کنیم. بدون تعامل با کشورها و اقتصادهای دیگر دنیا واردات و صادرات گرفتار می‌شود و این بزرگترین مانع بر سر راه اقتصاد کشور و تولید است.

او ادامه داد: البته واردات و صادرات هر روز با تهدیدها و بخشنامه‌های خلق‌الساعه متعددی از سوی دستگاه‌های مختلفی مثل بانک مرکزی روبروست که همه ‌اینها درنهایت به ساختار روابط اقتصادی آسیب می‌زند. انتظار بخش‌ خصوصی این است که مانع‌زدایی‌ها از این مسیر صورت گیرد.

 بیکی تصریح کرد: باید برای رفع موانع تولید از نظر کارشناسان استفاده شود و توسط متخصصان هر بخش راهکار ارائه شود. اما اگر همچنان با صدور بخشنامه‌های یک‌سویه بخواهند مشکلی را حل کنند، نه‌تنها مشکلات برطرف نمی‌شود که حتی موانع تولید چندبرابر هم می‌شود. با صدور بخشنامه‌های یک‌سویه مانع‌زدایی از تولید ممکن نیست؛ این نوعی مانع‌تراشی در مسیر اقتصاد است.

بیکی تاکید کرد: مهمترین مانع بر مسیر اقتصاد بی‌توجهی به نظر و نگاه کارشناسان و فعالان بخش خصوصی است. حداقل باید در سال جاری که مقام معظم رهبری هم به رفع موانع تولید تاکید دارند، به نظر و نگاه بخش خصوصی و کارشناسان و تذکرهای اقتصاددان‌ها توجه و البته عمل شود.

* اتاق بازرگانی ایران