رشد معادن با تغییر شاخص‌ها

رشد معادن با تغییر شاخص‌ها
  • 1399-09-25
  • .
نقش معدن در رشد اشتغال استان ایلام به‌طور حتم قابل توجه است. اگر همچون دیگر کشورها در کشور ما نیز به معادن نگاه استراتژیک وجود داشته باشد، می‌توان به سمت افزایش اشتغال پیش رفت. هر جا که معادن با نگاه مثبت مدیران رشد کرده‌اند، سرمایه‌گذار به‌دلیل احساس امنیت به آن منطقه ورود کرده است.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، استان ایلام یکی از قطب‌های کانی‌های غیرفلزی کشور به‌شمار می‌رود و در این حوزه بسیار توانمند است، این در حالی است که متاسفانه معادن در این استان هنوز به جایگاه شایسته‌ای نرسیده‌اند تا بتوانند موجب رشد اقتصادی چشمگیر منطقه شوند. برای رسیدن به این مهم باید شاخص‌ها و پارامترهایی که برای معادن استان ایلام در نظر گرفته شده را تغییر دهیم.

از آنجا که استان ایلام جزو مناطق کم‌برخوردار کشور است، وجود معادن در این استان فرصت فوق‌العاده‌ای برای ترقی اقتصادی به ارمغان خواهد آورد. باتوجه به اینکه کشور عراق هم‌مرز با استان ایلام است، می‌تواند به‌عنوان یک بازار هدف مفید شناخته شود و در نتیجه به رشد اقتصادی استان و در کل ارزآوری برای کشور کمک کند. عراق در شرایط حاضر در حال ساخت‌وساز و بازسازی خرابی‌های دوران جنگ است. در این بین مواد معدنی ایلام می‌تواند برای رشد زیرساخت‌های این کشور از جمله ساختمان‌ها و بناها مورد استفاده قرار گیرد.

در این زمینه دولت می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. این نهاد باید برای رشد معادن ایلام و توسعه همکاری‌ها با کشور عراق مشوق‌های حمایتی در نظر گیرد. در واقع دولت باید برای معادن و صنایع معدنی استان‌های مرزنشین از جمله ایلام مزیت‌های ویژه‌ای را لحاظ کند؛ به‌طور مثال سعی شود سوخت ماشین‌آلات سنگین معدنی در این منطقه را تامین کرده یا برای تهیه آن تسهیلات بهینه‌ای را ارائه دهد؛ چراکه ماشین‌آلات سنگین به سوخت زیادی نیاز داشته و اغلب هزینه سوخت هم برای اهالی این منطقه بسیار هنگفت است.

درباره شرایط تسهیلات ارائه‌شده ازسوی دولت باید گفت باتوجه به اینکه ایلام از جمله استان‌های مرزنشین و کمتربرخوردار است، انتظار می‌رود تسهیلات دولتی با سود پایین و دوره بازپرداخت طولانی ارائه شود. موضوع دیگر ارائه معافیت‌های مالیاتی است که برای این استان اغلب موردتوجه قرار می‌گیرد اما برای اجرایی شدن معافیت‌های مالیاتی انتظار می‌رود تدابیری اندیشیده شود تا از کاغذبازی‌ها کاسته شود.

مورد دیگر اعمال قوانین و آیین‌نامه‌های یکسان ازجانب دولت است. در واقع دولت باید یک دستورالعمل مشخص و مبسوط داشته باشد تا معدنکار بداند چه کاره است. 

در شرایطی که هر ماه آیین‌نامه‌های متفاوت ارائه شود و اغلب آیین‌نامه قبلی خود را نقض کند، معدنکار دچار سردرگمی و ابهام در کار خود می‌شود.

نقش معدن در رشد اشتغال استان ایلام به‌طور حتم قابل توجه است. اگر همچون دیگر کشورها در کشور ما نیز به معادن نگاه استراتژیک وجود داشته باشد، می‌توان به سمت افزایش اشتغال پیش رفت. هر جا که معادن با نگاه مثبت مدیران رشد کرده‌اند، سرمایه‌گذار به‌دلیل احساس امنیت به آن منطقه ورود کرده است.

به این ترتیب در سیکل ایجاد و رشد معدن یا صنایع معدنی در منطقه‌ای خاص باید نهایت همکاری میان دولت و بخش خصوصی وجود داشته باشد، چراکه این مهم به‌طور ناخودآگاه موجب رشد توسعه و اشتغال استان می‌شود.هنگامی که نگاه به توسعه معادن در قالب افزایش اشتغال و رشد ارزآوری باشد، شاهد خواهیم بود که بسیاری از اقدامات دولت تغییر جهت می‌دهد.

 در این بین انتظار این است که دولت اجازه دهد هر استانی به‌طور مستقل بخشنامه‌ای برای معادن ابلاغ و درباره ظرفیت‌های خود تصمیم‌گیری کند.

فراموش نکنیم که کشور را در تهران و وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌توان خلاصه کرد، چراکه با این روند پایش هر منطقه و استان حدود ۳ سال طول می‌کشد که کاری فرسایشی و زمانبر است؛ به این ترتیب انتظار این است که دست مسئولان مربوطه در بخش معدن استان‌ها برای تصمیم‌گیری باز گذاشته شود.

مختار حیدری -  رئیس خانه صنعت و معدن استان ایلام - صمت