انتقاد احمد توکلی از گرانی ها و کمبودهای صنعت سنگ

انتقاد احمد توکلی از گرانی ها و کمبودهای صنعت سنگ
  • 1399-07-23
  • .
عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران: گران شدن لوازم، باعث گران شدن بیمه حوادث کارخانجات نیز شده است. برخی کارخانه های سنگبری که وسایل و تجهیزات خود را بیمه کرده اند باید دوباره بابت بیمه حوادث مبلغی را بپردازند. متاسفانه هزینه های مربوط به تولید روز به روز افزایش پیدا می کند.

احمد توکلی عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: صنعت سنگ و معدن ایران در حال حاضر با کمبود شدید لوازم یدکی درجه یک ماشین آلات مواجه است. این کمبود تا بدانجا پیش رفته که برخی از معدنکاران و کارخانه داران از کار دست کشیده و فعالیت خود را متوقف کرده اند. این در حالی است که ما در سال «جهش تولید» به سر می بریم و مسئولین باید به گونه ای عمل کنند که فعالیت مشاغل چند برابر شود.

وی افزود: در بخش معدن با کمبود لاستیک های سنگین و فیلترهای درجه یک مواجه هستیم. لاستیک و فیلتر درجه یک در بازار نیست و هر چه هست جنس درجه دو و سه است که یک سال بیشتر کار نمی کند.  در ایران لاستیک ماشین های سنگین تولید نمی شود، وقتی تولید داخلی نداریم لازم است لاستیک های درجه یک وارد شود تا فعالیت معادن با این همه مشکل مواجه نباشند.

احمد توکلی گفت: در بسیاری از کارخانه های سنگبری هم وضعیت به همین منوال است و با گران شدن قیمت دلار قیمت تمامی لوازم یدکی و مصرفی چند برابر شده و بسیاری از کارخانه ها توان خرید قطعات درجه یک را ندارند.

وی تصریح کرد: بزرگترین مصیبتی که در حال حاضر بر تولیدکننده ها فرود آمده گران شدن قیمت دلار و لوازم است. با گران شدن قیمت دلار بسیاری از کارگران خارجی کار را رها کرده و رفته اند چرا که با این نرخ دلار کار کردن در ایران برای آنها مقرون به صرفه نیست. برخی کارخانه های سنگبری با کمبود نیروی کار مواجه هستند.

وی ادامه داد: گران شدن لوازم، باعث گران شدن بیمه حوادث کارخانجات نیز شده است. برخی کارخانه های سنگبری که وسایل و تجهیزات خود را بیمه کرده اند باید دوباره بابت بیمه حوادث مبلغی را بپردازند. متاسفانه هزینه های مربوط به تولید روز به روز افزایش پیدا می کند.