تاثیر بی‌بدیل معدن در اقتصاد

تاثیر بی‌بدیل معدن در اقتصاد
  • 1399-06-25
  • .
افزایش تولید ناخالص ملی یکی از مواردی است که بخش معدن می‌تواند نقش بسزایی در آن داشته باشد. بسیاری از بخش‌های دیگر اقتصاد مستقیم و غیرمستقیم به تولیدات معدنی وابسته هستند؛ به‌طور مثال ساختمان‌سازی در کشور به بسیاری از معادن ازجمله سنگ ساختمانی، سیمان و گچ، سرامیک و انواع فلزات وابسته است.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، نقش معدن در اقتصاد بی‌بدیل است، به این معنی که بخش دیگری نخواهد توانست ایفاگر نقش اقتصادی معدن باشد. ازآنجایی‌که وضعیت زمین‌شناسی و معدنی کشور به‌گونه‌ای است که معادن کشور در بسیاری از مناطق مختلف به‌ویژه مناطق محروم کشور واقع ‌شده‌اند، فعال کردن ظرفیت‌های معدنی موجب فعال شدن اقتصاد مناطق مختلف کشور خواهد شد. با اینکه نفت تنها در بخشی از کشور متمرکز است، گستردگی معادن در مناطق مختلف کشور موجب می‌شود برای این مناطق محروم اشتغال و درآمد قابل‌ملاحظه‌ای ایجاد شود.

این مهم از حاشیه‌نشینی شهرهای بزرگ می‌کاهد و موجب می‌شود مردم دیگر مناطق به‌دلیل مسائل اقتصادی به حاشیه شهرهای بزرگ هجوم نبرند. هنگامی‌که ظرفیت‌های معدن در مناطق محروم فعال ‌شود، بسیاری از زیرساخت‌های مورد نیاز برای گسترش سایر فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی از جمله راه، راه‌آهن، برق، آب و... نیز فراهم و موجب رشد روزافزون مناطق محروم می‌شود. به‌این‌ترتیب به همراه توسعه معادن شاهد توسعه اقتصاد مناطق محروم، اشتغالزایی و فعالیت سایر بخش‌های اقتصادی نیز در کشور خواهیم بود. 

در ادامه باید گفت سرمایه‌گذاری در بخش معدن بلندمدت و پربازده است؛ به‌طور مثال با فعالیت معادن زغال‌سنگ طبس شاهد ایجاد راه‌آهن، جاده و فرودگاه نیز بودیم. همچنین با فعالیت معدن مس سرچشمه شاهد پویایی استان کرمان بودیم. 

باید توجه کنیم که معدن اقتصاد کلان را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. افزایش تولید ناخالص ملی یکی از مواردی است که بخش معدن می‌تواند نقش بسزایی در آن داشته باشد. بسیاری از بخش‌های دیگر اقتصاد مستقیم و غیرمستقیم به تولیدات معدنی وابسته هستند؛ به‌طور مثال ساختمان‌سازی در کشور به بسیاری از معادن ازجمله سنگ ساختمانی، سیمان و گچ، سرامیک و انواع فلزات وابسته است.

همچنین باید گفت توسعه فعالیت‌های معدنی جایگاه ایران در اقتصاد جهانی را نیز بالا می‌برد. وقتی کشوری تولیداتی داشته باشد، به‌نوعی سایر کشورها را به خود وابسته می‌کند. موضوع وابستگی اقتصادی سایر کشورها به یک کشور موجب افزایش قدرت چانه‌زنی در سیاست جهانی خواهد شد. این مسئله به شکل مستقیم و غیرمستقیم روی مبادلات اقتصادی و تجاری کشور ما و سایر کشورهای جهان تاثیر می‌گذارد و موجب تقویت سایر مولفه‌های اقتصادی کشور می‌شود.


همایون کتیبه -  استاد دانشگاه - صمت