۶۶ درصد معادن کشور شامل مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی است

۶۶ درصد معادن کشور شامل مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی است
  • 1399-05-28
  • .
معاون وزیر صنعت: ۶۶ درصد معادن کشور شامل مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی است، معادن کوچک مقیاس با اینکه ذخیره کمی دارند؛ ولی حدود ۸۰درصد معادن ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، علیرضا شهیدی با بیان اینکه معادن کوچک مقیاس با اینکه ذخیره کمی دارند ولی حدود هشتاد درصد معادن ایران را به خود اختصاص داده‌اند، اظهار داشت: حدود شصت و شش درصد معادن کشور شامل معادن مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی است و این اهمیت معادن کوچک را بیش از پیش نشان می‌دهد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به این‌که معادن کوچک می‌توانند در اشتغال اثرگذار باشند، تصریح کرد: باتوجه به اینکه معادن کوچک به سرمایه‌گذاری کمی نیاز دارند بخش خصوصی به‌راحتی می‌تواند در آن ورود کرده و در رشد اشتغال سهم بسزایی داشته باشند.

وی درباره اهمیت توجه به اکتشاف ذخایر پنهان، تصریح کرد: در دنیا شرکت‌های معدنی بزرگ به این نتیجه رسیده‌اند که ذخایر معادن کوچک‌مقیاس تا سال ۲۰۵۰ به اتمام می‌رسد؛ درنتیجه باید هدف آنها اکتشاف ذخایر پنهان باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با اشاره به اقدامات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای رشد اکتشافات، گفت: از سال ۱۳۸۱ موضوع ژئوفیزیک هوایی را مورد توجه قرار داده‌ایم تا به اکتشاف ذخایری برسیم که در زیر زمین نهفته هستند و شاهدی از آنها در سطح زمین دیده نمی‌شود.

شهیدی افزود: این معادن بر اساس آمارها و مطالعات در عمق صد تا صد و پنجاه متری زمین قرار دارند، عمق اکتشاف ما خیلی کم است و برای اینکه بتوانیم بقای خود را در بحث مواد معدنی و تأمین خوراک کارخانه‌ها حفظ کنیم باید به عمق توجه کنیم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور اضافه کرد: مسئولیت این سازمان در اصل اکتشاف مواد معدنی در سطح کشور است.

شهیدی با اشاره به برنامه وزارت صمت در خصوص واگذاری مسئولیت احیای معادن کوچک‌مقیاس به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، گفت: قرار شده این شرکت در سال جاری دست به آسیب‌شناسی حدود هزار و بیست معدن کوچک‌مقیاس بزند تا مشکلات‌شان را حل کند؛ به‌عبارتی کلینیکی ایجاد شده تا وضعیت معادن کوچک‌مقیاس بررسی شود تا دوباره به چرخه تولید بازگردند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به پیشینه این سازمان برای ورود به موضوع معادن کوچک، تصریح کرد: این سازمان در دهه هشتاد در ده استان فعالیت‌هایی را انجام داده و به توسعه اکتشاف معادن کوچک کمک کرده؛ به‌طور مثال برای برخی از معادنی که به‌واسطه نقصان در بخش اکتشاف تعطیل شده بودند، اقدامات اکتشافی و ژئوفیزیک انجام داده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر وظیفه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اکتشاف مواد معدنی است و موضوع معادن کوچک ارتباطی به شرح وظایف ما ندارد؛ البته اگر از ما درخواست شود به‌طور حتم به فعالان این حوزه کمک می‌کنیم.

* مهر