استخراج ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن سنگ تراورتن از معادن محلات

استخراج ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن سنگ تراورتن از معادن محلات
  • 1399-03-11
  • .
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت محلات: ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن سنگ تراورتن پارسال از معادن این شهرستان استخراج و به صورت سنگ کوپ به نقاط مختلف کشور حمل شد.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، رضا ملکی با بیان اینکه شصت درصد سنگ تراورتن کشور از معادن شهرستان محلات استخراج می شود،افزود: ارزش ریالی این مقدار سنگ استخراج شده هفت هزار میلیارد ریال است.

وی اظهار داشت: صد و سی و پنج واحد معدنی دارای پروانه بهره برداری در این شهرستان فعال است و هشتاد و پنج واحد دارای ماده معدنی تراورتن و مرمریت است که نوع تراورتن آن در زمره نمونه‌های برتر این محصول است که مرغوبیت خاص و سفیدی آن ها در دنیا زبانزد است.

ملکی با بیان اینکه سنگ تراورتن شهرستان محلات ثبت جهانی شده است، گفت: سنگ تراورتن شهرستان محلات کیفیت، مشخصات فنی و شاخصه‌های خاص منطقه خود را به همراه دارد که با سنگ نقاط دیگر ایران متفاوت است به همین دلیل در ثبت جهانی جغرافیای کالا درج شده و این محصول با عنوان «تراورتن شهرستان محلات ایران» به ثبت رسیده است.

شهرستان محلات به عنوان قطب تولید سنگ های تزئینی کشور محسوب می شود که شصت درصد سنگ های ساختمانی کشور در معادن این خطه تولید می شود.

این شهرستان با تولید سالانه دو و نیم میلیون تن سنگ تراورتن به عنوان کانون تولید سنگ نمای کشور نام گرفته و دوازده درصد از تولید سنگ تراورتن دنیا را به خود اختصاص داده است.

شهرستان محلات به مرکزیت شهری به همین نام در جنوب شرقی استان مرکزی واقع شده و از طرف شمال به قم و آشتیان، از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از طرف غرب به خمین و اراک و از طرف شرق به دلیجان محدود می‌باشد.

* ایرنا