افزایش ۹۵۹ میلیون تنی ذخایر معدنی استان فارس

افزایش ۹۵۹ میلیون تنی ذخایر معدنی استان فارس
  • 1399-03-03
  • .
رئیس سازمان صنعت استان فارس: طی برنامه ریزی های انجام شده در سال گذسته ذخایر قطعی معدنی در استان فارس به ۹۵۹ میلیون تن رسیده است.
به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، حمید رضا ایزدی در یازدهمین جلسه شورای معادن با بیان اینکه در سال گذشته، دویست و پنجاه و دو مجوز معدنی در استان صادر شده است، گفت: ذخایر قطعی معدنی استان در این مدت بیش از نهصد و پنجاه و نه میلیون تن افزایش و به سه و چهار میلیارد تن رسیده است.

وی تصریح کرد: طی یکسال گذشته هفتاد و سه پروانه اکتشاف و گواهی کشف با هزینه عملیاتی بالغ برهشتاد و چهار میلیارد ریال در بخش معدن استان فارس صادر شده است.

وی با بیان اینکه طی این مدت چهل و هفت پروانه بهره‌برداری در حوزه معدن با سرمایه‌گذاری ششصد و نود میلیارد ریال در این استان صادر شده است، تصریح کرد: با صدور این تعداد پروانه بهره‌برداری، زمینه اشتغال سیصد و سی و هفت نفر بصورت مستقیم فراهم شده است.

ایزدی افزود: ذخیره قطعی مواد معدنی معادن جدید بیش از نهصد و پنجاه و نه میلیون تن می‌باشد که با صدور این تعداد پروانه بهره برداری در بخش معدن دو و نیم میلیون تن به ظرفیت استخراج مواد معدنی استان افزوده خواهد شد.

ایزدی با اشاره به اینکه استان فارس با استخراج سالانه پنجاه و یک میلیون تن انواع مواد معدنی یک استان مستعد از نظر منابع معدنی از قبیل سنگ مرمریت و چینی، خاک نسوز و صنعتی، گچ ساختمانی، دولومیت، سیلیس، آهک، نمک، منگنز، آهن، مس و غیره می‌باشد، افزود: ششصد و چهل و هشت معدن در استان دارای پروانه بهره برداری می‌باشند که حدود سه و چهار میلیارد تن ذخیره قطعی این معادن می‌باشد.

وی مقاصد صادراتی معادن استان فارس را چین برای سنگ‌های تزئینی عراق سیمان کلینکر ونیز کشورهای قطر، عمان، کنیا، کره جنوبی و ویتنام را نام برد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اضافه کرد: در سال جاری طرح مطالعاتی، پژوهشی بخش معدن تحت عنوان نقشه راه معدن و صنایع معدنی استان با همکاری دانشگاه شیراز در دست انجام است و در بخش اکتشاف نیز در پهنه اکتشاف شمال و شمال شرق استان شامل شهرستان‌های بوانات، اقلید، خرمبید، آباده، سرچهان و بخش‌هایی از ارسنجان، پهنه دولومیت در شهرستان‌های جنوبی و جنوب غرب استان، مطالعات اکتشافی در شهرستان‌های نورآباد و رستم، پهنه‌های چهارگانه منطقه قطروئیه نی ریز، مطالعات در حال انجام است.

* مهر