برنامه‌ریزی برای احیای ۲۰۰ معدن کوچک‌مقیاس

برنامه‌ریزی برای احیای ۲۰۰ معدن کوچک‌مقیاس
  • 1399-03-03
  • .
رئیس هیات عامل ایمیدرو: برنامه امسال احیا و فعال‌سازی ۲۰۰ معدن جدید کوچک مقیاس مورد نظر است. در کنار حمایت از این طرح، ایمیدرو موضوع توسعه اکتشاف و زیربناهای معادن را به طور جدی پیگیری می‌کند.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، خداداد غریب‌پور در جلسه پایش طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک صد و چهل و شش معدن احیا شد.

وی در ادامه اظهار داشت: سال گذشته، با توجه به اهمیت فعال سازی معادن کوچک امسال بودجه زیرساخت این گونه معادن را از محل منابع داخلی بیش از دو برابر افزایش دادیم.

راهکارهای جهش تولید در معادن

غریب پور با اشاره به راهکارهای جهش تولید در معادن گفت: حذف عوارض صادراتی روی سنگ های تزئینی می تواند زمینه فعال سازی بخش قابل توجهی از نهصد معدن موجود در این حوزه را فراهم کند.

وی ادامه داد: ایجاد کنسرسیوم معادن کوچک و متوسط برای ورود به بازار سرمایه و بورس نیز مطرح شده که می تواند در جهش تولید موثر باشد.

به عنوان مثال، اکنون در حال فعال کردن هجده معدن هماتیت در استان فارس هستیم تا به صورت کنسرسیوم، به شرکت سهامی عام تبدیل شوند و ده تا بیست درصد سهام خود را در بورس عرضه کرده و برای اقدامات توسعه ای تامین مالی  شوند.

وجود هزار و ششصد پروانه و گواهی کشف در حوزه فلزی

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به وجود چهارهزار و هشتصد محدوده معدنی دارای پروانه و گواهی کشف در کشور، گفت: از این تعداد، هزار و ششصد پروانه و گواهی کشف در حوزه فلزی وجود دارد که رقم قابل توجهی است و می توانیم برای آنها سرمایه گذار جذب و آنها را فعال کنیم.

افزایش سرمایه صندوق بیمه معدن به پانصد میلیارد تومان

غریب پور گفت: قرار شده امسال صندوق بیمه تامین مالی را از بازار سرمایه انجام دهیم. امیدواریم این صندوق امسال نخستین اوراق خود را برای معادن کشور انجام دهد. وی افزود: پارسال سرمایه صندوق بیمه معدن به سیصد و پنجاه میلیارد تومان رسید و امسال به پانصد میلیارد تومان می رسد.

افزایش سرعت فعال‌سازی با ورود معادن به بورس

«وجیه الله جعفری» رئیس شورای هماهنگی طرح احیای معادن کوچک نیز در این جلسه گفت: طبق بررسی انجام شده، حدود سه هزار و پانصد و پنجاه و هفت پروانه اکتشاف بلاتکلیف مانده که باید تعیین تکلیف شود. این موارد نیاز به راستی آزمایی و برخی نیز نیاز به تصمیم گیری دارد.

وی ادامه داد: تصمیم گیری برای این معادن به دلیل اینکه در اختیار سازمان هاست، آسان تر است و قرار شده در طرح احیا قرار گیرد.  

جعفری با اشاره به موضوع ورود معادن در بورس اظهار داشت: پیش نویس این موضوع در حال تهیه است و به دنبال راهکار قانونی برای عرضه معادن در بورس هستیم. در صورت نتیجه بخش بودن آن، سرعت فعال سازی معادن کوچک بالا می رود و مشارکت عمومی در تامین نقدینگی معادن افزایش می یابد.

نگاه جدید نسبت به تامین ماشین آلات

محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن نیز گفت: احیای معادن کوچک اقدام مطلوبی است که اگر در این حوزه، بروکراسی ها را کاهش دهیم، موفق‌تر خواهد بود.

وی ادامه داد: بخش بزرگی از این امر به متولی بخش معدن بر می‌گردد. در بخش ماشین آلات، نگاه جدیدی در صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی صورت گرفته و مسیر باز شده و امیدواریم نیاز معادن به تامین ماشین آلات را رفع کنیم.

تدوین طرح توجیهی افزایش سرمایه صندوق بیمه 

فرید دهقانی مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز در این نشست گفت: طرح توجیهی هزار و پانصد میلیارد تومان افزایش سرمایه این صندوق تدوین می‌شود تا روند تصویب خود را طی کند.

وی افزود: از منابع داخلی می توان سپرده گذاری کرد و از سود آن برای اکتشافات مقدماتی و تکمیلی، یارانه سود تسهیلات تخصیص دهیم.  

* ایرنا