حمایت از سرمایه‌گذاری بر روی فرآوری سنگ‌

حمایت از سرمایه‌گذاری بر روی فرآوری سنگ‌
  • 1399-03-03
  • .
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به اینکه سنگ‌های تزیینی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، گفت: از هرگونه سرمایه‌گذاری بر روی فرآوری اینگونه سنگ‌ها حمایت می‌کنیم.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، داریوش اسماعیلی در نشست شورای معادن استان فارس در شیراز افزود: بهترین سنگ‌های دنیا در استان فارس یافت می‌شود اما این سنگ‌ها به شکل خام به خارج صادر می‌شود و در آنجا پس از فرآوری با ارزش افزوده بسیار بالا به فروش می‌رسد که چنین اتفاقی قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: از طرفی خواستار این هم نیستیم که جلو صادرات را بگیریم بلکه در پی این هستیم که سرمایه‌گذاران را حمایت و تشویق کنیم که بر روی فرآوری سنگ‌های تزیینی سرمایه‌گذاری کنند و هر کمک، همراهی و حمایت قانونی که از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز باشد انجام خواهیم داد.

او بیان کرد: حاضریم که کمک کنیم و بهترین سنگ‌های کشور را در اختیار واحدهای فرآوری قرار دهیم تا آنها خود مبادرت به انجام این کار کنند و این مهم را که جلوگیری از خام فروشی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری است به عنوان یک راهبرد اصلی در وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال خواهیم کرد.

اسماعیلی، با اشاره به قرار داشتن استان فارس بر روی نوار زاگرس اظهار داشت: این نوار نیز عمدتا دارای سنگ‌های رسوبی و آهکی است و در مطالعاتی که انجام می‌شود باید به این سمت برویم که مجموعه سنگ‌هایی که در چینن موقعیت زمین‌شناسی قرار دارند چه کاربردهایی می‎توانند داشته باشد.

وی اضافه کرد: بی‌شک صنایع معدنی غیر فلزی فارس مانند آهک و گچ نیز می‌تواند در ایران نمونه باشد هرچند در کشور صنایع غیرفلزی تحت‌الشعاع صنایع فلزی قرار گرفته و فراموش شده‌اند که لازم است به این بخش توجه بیشتری شود.

برخورداری فارس از سه و چهار دهم میلیارد تن ذخیره معدنی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در این نشست، با اشاه به صدور دویست و پنجاه و دو مجوز معدنی در سال گذشته گفت: ذخایر قطعی معدنی این استان در مدت زمان یاد شده افزون بر نهصد و پنجاه و نه میلیون تن افزایش یافته و به سه و چهار دهم میلیارد تن رسیده که دو و نیم میلیون تن نیز به ظرفیت استخراج مواد معدنی استان خواهد افزود.

حمید رضا ایزدی بیان داشت: همچنین سال گذشته، هفتاد و سه پروانه اکتشاف و گواهی کشف با هزینه عملیاتی بیش از هشتاد و چهارمیلیارد ریال در بخش معدن استان فارس صادر شد.

او افزود: سال گذشته نیز چهل و هفت پروانه بهره‌ برداری در حوزه معدن با سرمایه‌گذاری ششصد و نود میلیارد ریال در این استان صادر شد که با صدور این تعداد پروانه بهره‌برداری، زمینه اشتغال سیصد و سی و هفت نفر به شکل مستقیم فراهم شده است.

وی اظهار داشت: استان فارس با استخراج سالانه پنجاه و یک میلیون تن انواع مواد معدنی، یک استان مستعد از نظر منابع معدنی از قبیل سنگ مرمریت و چینی، خاک نسوز و صنعتی، گچ ساختمانی، ماده معدنی دولومیت، سیلیس، آهک، نمک، منگنز، آهن و مس است.

ایزدی، تعداد معادن دارای پروانه بهره‌برداری در فارس را ششصد و چهل و هشت معدن برشمرد و افزود: حدود سه و چهار دهم میلیارد تن ذخیره قطعی این معادن است.

به گفته وی، مقاصد صادراتی موادمعدنی استان فارس شامل کشورهای، چین (سنگ‌های تزیینی)، عراق (سیمان کلینکر) و کشورهای قطر، عمان، کنیا، کره جنوبی و ویتنام است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس ادامه داد:از سال گذشته طرح مطالعاتی - پژوهشی بخش معدن با عنوان استراتژی توسعه معدن و صنایع معدنی استان با همکاری دانشگاه شیراز در دست تهیه قرار گرفت و در بخش اکتشاف نیز در پهنه اکتشاف شمال و شمال شرق استان شامل شهرستان‌های بوانات، اقلید، خرم‌بید، آباده، سرچهان و بخش‌هایی از ارسنجان، پهنه ماده معدنی دولومیت در شهرستان‌های جنوبی و جنوب غرب استان، مطالعات اکتشافی در شهرستان‌های ممسنی و رستم، پهنه‌های چهارگانه منطقه قطرویه نی‌ریز مطالعات در حال انجام است.

* ایرنا