احداث شهرک صنعتی خصوصی در محلات

احداث شهرک صنعتی خصوصی در محلات
  • 1399-02-31
  • .
استاندار مرکزی با احداث یک شهرک صنعتی خصوصی در شهرستان محلات در کنار شهرک صنعتی دولتی صدریه موافقت کرد.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، سید علی آقازاده امروز سی و یک اردیبهشت ماه در کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی استان مرکزی در خصوص استقرار صنایع در برخی از شهرک های صنعتی مانند شهرک صنعتی صدریه شهرستان محلات بیان کرد: طبق گفته محیط زیست امروز شهرک های صنعتی دولتی استان عملکرد زیست محیطی نامناسب تری درخصوص مدیریت پسماند و پساب نسبت به شهرک های صنعتی خصوصی و واحدهای تولیدی خصوصی دارند و در حال حاضر برای استقرار صنایعی مانند صنایع تولید کاغذ از سنگ در شهرستان محلات ابهامات بسیاری وجود دارد.

وی تصریح کرد: اگر قرار است در امر جهش و رونق تولید تحولی ایجاد شود و تلاش ها به تولید شغل و سرمایه گذاری منجر شود، گاهی باید با جدیت بیشتری کار را پیش ببریم.

آقازاده با اشاره به واگذاری اراضی به صورت پراکنده در شهرستان ها، اظهار کرد: اگر اراضی به شکل پراکنده و خارج از شهرک های صنعتی واگذار شود قطعا جامع نگری و رساندن خدمات در این فعالیت های اقتصادی در چارچوب درستی قرار نمی گیرد و در آینده قطعا مشکل آفرین خواهد شد، علاوه بر این برای واگذاری اراضی دولتی به سرمایه گذار حتما باید اهلیت سنجی صورت گیرد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: در این جلسه کلیات احداث یک شهرک صنعتی خصوصی در شهرستان محلات مصوب می‌شود که ضمن استقرار دو واحد صنعتی تولید کاغذ از سنگ در این شهرک، امکان استقرار دیگر صنایع همراه با تمامی خدمات در آن فراهم می شود. ظرف دو ماه آینده باید طرح شهرک تهیه شود در غیر این صورت با توجه به دریافت پروانه و جواز تاسیس توسط این دو واحد صنعتی تولید کاغذ از سنگ، اراضی خارج از شهرک صنعتی دولتی صدریه به آنها واگذار می‌شود.

بر پایه این گزارش، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی نیز با اشاره به در جریان بودن طرح ساماندهی شهرک صنعتی صدریه شهرستان محلات، گفت: در حال حاضر این شهرک صنعتی فاقد مسجد، واحد خدماتی، فضای سبز و آتش نشانی است و براساس همین کمبودها موضوع ساماندهی شهرک مطرح شد.

مهدیی زندیه وکیلی با اشاره به اینکه این شهرک گران ترین قیمت زمین را در بین شهرک های صنعتی استان دارد و قیمت هر متر آن به یک میلیون تومان می رسد، افزود: مسلما در شهرکی با چنین قیمت باید خدمات لازم ارائه شود.

در این جلسه مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی نیز با بیان اینکه مناطقی مانند شهرستان محلات، شهرستان دلیجان و شهرنیم‌ور مستعد سرمایه گذاری هستند چراکه زیرساخت های لازم و نهاده های معدنی در این مناطق فراهم است و مورد اقبال سرمایه گذاران قرار می گیرد، افزود: این کارگروه در واقع رسالت آمایش و ساماندهی صنایع را دارد و فقط نباید بعد اقتصادی موضوعات را مدنظر قرار داد. لازم است در راستای ساماندهی منطقه فعالیت هایی شکل گیرد و طرح ساماندهی تهیه شود، بر همین اساس تهیه طرح به شرکت شهرک های استان سپرده شد.

حمیدرضا نوازنی بیان کرد: در حال حاضر وضعیت معادن و صنایع شهرستان محلات به لحاظ آمایش طبیعی خوب نیست و اگر با یک مورد اختصاص زمین در خارج از شهرک های صنعتی موافقت شود این شیوه باب می شود. در واقع باید به وظایف آمایشی توجه جدی داشت البته باید موارد زمین خواری را که با اعداد و ارقام نجومی صورت می گیرد نیز مدنظر قرار داد چراکه صدریه یکی از گرانقیمت ترین شهرک های صنعتی در استان است.

* ایسنا