۱۴۳ معدن کوچک مقیاس احیا شد

۱۴۳ معدن کوچک مقیاس احیا شد
  • 1398-12-12
  • .
طبق اعلام مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس، تا پایان بهمن امسال، ۱۴۳ معدن کوچک مقیاس احیا شده است.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران ، سید رضا عظیمی اظهار کرد: در قالب طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معان کوچک مقیاس، تا پایان بهمن سال جاری، هزار و چهارصد و هشتاد و سه معدن غیرفعال در سراسر کشور شناسایی شده و برای هشتصد و هشتاد و یک معدن، اقدام کلینیکی و راه حل ارائه شده است و صد و چهل و سه معدن نیز احیا شده است. ضمن اینکه تاکنون سی و دو معدن به طور کامل فعال شده و فرصت اشتغال زایی مناسبی ایجاد شده است.

مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌ مقیاس با اشاره به نقش صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی، گفت: طی مدت اجرای این طرح، بیش از چهل پرونده برای ارائه به صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی شامل شصت و هفت محدوده و معدن تشکیل شده است. برای این منظور، کمیته‌ای تخصصی متشکل از کارشناسان طرح و صندوق، با بررسی دقیق پرونده‌ها، نسبت به اعطای تسهیلات مورد نیاز متقاضیان در بخش‌های تجهیز مــعادن، خرید ماشین آلات و اکتـشافات تکمیلی اقدام کرده و مجری طرح به طور مستمر، روند اعطای تسهیلات و مسائل اداری را پیگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه معادن احیا شده در تقریبا بیست استان کشور قرار دارند، خاطرنشان کرد: این معادن در استان های فارس، مازندران، کهکیلویه و بویراحمد، اصفهان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و همدان است.   بخش دیگری از استان ها مشتمل بر قزوین، گیلان، ایلام، البرز، بوشهر، قم، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان، کرمان و جنوب کرمان، زنجان و مرکزی نیز است.

عظیمی با شاره به وجود چهارصد و شصت و هشت معدن غیرفعال فلزی در کشور، گفت: در صورت فعال‌سازی این معادن سی و دو میلیون تن به ظرفیت تولید افزوده خواهد شد. احیای معادن فلزی به دلیل اثرگذاری آن بر اشتغال در اولویت قرار گرفته است.

وی تامین مالی، زیرساخت، فرآوری، کمک‌های تکنیکال و فنی را از جمله مهم‌ترین مشکلات فعالان حوزه معدن معرفی کرده و اعلام کرد: با تعریف پروژه‌هایی رفع مشکلات در حوزه زیرساخت‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

* ایسنا