نوک تحریم ها متوجه تجارت خارجی ایران است

نوک تحریم ها متوجه تجارت خارجی ایران است
  • 1398-11-21
  • .
رئیس سازمان توسعه تجارت: همیشه نوک تحریم ها متوجه تجارت خارجی و فرآیندهای تجاری ایران بوده است؛ چراکه صادرات و واردات همیشه رگ حیاتی تجارت بوده و به خصوص در شرایط فعلی، گردش ارز احیاگر تجارت خارجی است.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، حمید زادبوم در مراسم رونمایی از فاز نخست اپلیکیشن راهنمای تجارت اظهار داشت: همیشه نوک تحریم ها متوجه تجارت خارجی و فرآیندهای تجاری ایران بوده است؛ چراکه صادرات و واردات همیشه رگ حیاتی تجارت بوده و به خصوص در شرایط فعلی، گردش ارز احیاگر تجارت خارجی است.

وی با بیان اینکه امسال موفق شدیم بیشترین ذخایر استراتژیک و کالاهای اساسی را برای تنظیم بازار کشور داشته باشیم، گفت: بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی، برنامه توسعه صادرات را با قوت پیش برده و صادرات غیر نفتی را در سر لوحه برنامه ها و حمایتهای خود قرار داده ایم. 

رئیس سازمان توسعه تجارت خاطر نشان کرد: سازمان توسعه تجارت، تولید را به عنوان پیشران توسعه همه جانبه کشور  قابل اهمیت دانسته ، زیرا پیش رفتن تولید، صادرات کشور را افزایش خواهد داد. همچنین، برای افزایش صادرات برنامه های ترویجی را بر اساس اولویتها، مورد توجه قرار داده ایم و در جهت اصلاح ساختار برای رسیدن به برنامه های صادراتی قدم برداشته ایم.

زادبوم با اشاره به اینکه شیوه نامه بسته مشوق های صادرات را اخیرا منتشر کرده ایم که یک بخش آن، تسهیلات ریالی است ، تصریح کرد: بر اساس این بسته قرار است از سوی صندوق توسعه ملی، دوهزار میلیارد تومان در اختیار نظام بانکی قرار گیرد و در این خصوص نیز با بانکهای عامل قرارداد بسته خواهد شد. 

وی ادامه داد: بخش دیگر این بسته حمایتی، کمک های بلاعوض را شامل می شود که به عنوان حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی، منابع را به عنوان مشوق از طریق سازمان توسعه تجارت پرداخت کنیم که این کار نیز در حال پیگیری است.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: هر مقدار از منابعی که در مجلس شورای اسلامی در قالب قانون بودجه مصوب و از طریق سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده می شود را توزیع کنیم؛ پس به همان میزان می توانیم بسته حمایتی را اجرا کنیم که سازمان برنامه و بودجه در اختیار ما قرار می دهد. به هر حال این بسته بخش هایی دارد که ممکن است همه آنها، محقق نشود.

وی با بیان اینکه آمار ده ماهه تجارت خارجی در سال جاری سی و پنج  میلیارد و پانصد میلیون دلار صادرات را نشان می دهد، اظهار داشت: این آمار از نظر وزنی بیست درصد رشد و از نظر ارزشی سه درصد کاهش داشته که دلیل این کاهش هم نرخ پایه های صادراتی است. همچنین واردات کشور معادل سی و شش میلیارد و صد میلیون دلار بوده است.

زادبوم در پایان گفت: هر چند در ده ماه تراز اندکی منفی شد اما در نه ماه آمار مثبت بود؛ ولی با توجه به اینکه وزن صادرات افزایش یافته است اگر واقعیت های صادرات غیر نفتی را در نظر بگیریم صادرات افزایش پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش عباس خالقی تبار در مراسم رونمایی از اپلیکیشن راهنمای تجارت با اشاره به قابلیت های این اپلیکیشن اظهار داشت: در این نرم افزار نیازهای تجار لحاظ شده و تلاش کردیم آخرین مقررات و قوانین، آموزش ها و  بخشنامه ها در آن دیده شود. 
 
وی با بیان اینکه بهبود مستمر، نصب آسان، اشتراک گذاری موثر از جمله ویژگی های این اپلیکیشن است ، گفت: البته اسناد هم قابل اشتراک گذاری بوده و دوازده فیچر در آن گنجانده شده است. همچنین پرتال تعاملی بین مدیران سازمان و تجار و بازرگانان به زودی و تا پایان سال رونمایی خواهد شد.

مدیر کل دفتر خدمات تجاری سازمان توسعه تجارت ادامه داد: نمایشگاهها، هیات های تجاری، کالاهای صادراتی، آمار صادرات، بازارهای صادراتی، مقررات و بخشنامه ها، اخبار تجاری، اتاق بازرگانی، رایزن و نمایندگان تام الاختیار تجاری، مرزنشینی و بازارچه های مرزی، آموزش تجار و استانداردهای صادراتی از جمله بخش های طراحی شده در این اپلیکیشن است.

* تسنیم