واردات 300 میلیارد دلاری طی 6 سال

واردات 300 میلیارد دلاری طی 6 سال
  • 1398-11-20
  • .
یک کارشناس اقتصادی با انتقاد از عدم وجود زیرساخت‌های لازم برای تولید گفت: با فشارهای اقتصادی و اخذ مالیات‌های سنگین از تولید‌کنندگان، تولید‌کنندگان در کشورمان به افرادی فقیر تبدیل شده‌اند.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، ابراهیم رزاقی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته از فعالیت‌های غیر تولیدی مالیات تصاعدی اخذ می‌شود، گفت: بر این اساس سرمایه‌داران پول‌های خود را وارد فعالیت‌های غیر تولیدی نمی‌کنند و پول‌ها به سمت تولید هدایت می‌شود. 

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: در آمریکا به خرید و فروش مسکن هشتاد درصد مالیات تعلق می‌گیرد بنابراین برخلاف ایران کسی پول خود را به معاملات خرید و فروش مسکن وارد نمی‌کند. 

وی با تاکید به اخذ مالیات از خانه‌های خالی گفت: با این کار سرمایه‌گذاران به امید افزایش قیمت خانه خریداری نمی‌کنند.

* اخذ مالیات از فعالیت‌هایی که سودی بالاتر از تولید دارند 

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه سود تولید در کشور کم است، گفت: به همین دلیل سرمایه‌ها به سپرده‌ها بانکی تبدیل می‌شود و برای کسب سود بیشتر پول‌ها در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌شود البته با توجه به تورم چهل درصد و سود سپرده پانزده درصد سپرده‌های بانکی پس از مدتی قدرت خرید هم کاهش می‌یابد. 

وی بیان داشت: اخذ مالیات از تمام فعالیت‌هایی که سودی بالاتر از تولید دارد می‌تواند سرمایه‌ها را به سمت تولید حرکت دهد. 

رزاقی اظهار داشت: بانک‌ها برای رونق تولید و به جای کسب سود بیشتر از تسهیلات گیرندگان  باید به صورت تعاونی عمل کنند و در ازای اعطای تسهیلات به تولید‌کنندگان فقط کارمزد از آنها دریافت کنند. 

* با سیصد میلیارد دلاری که صرف واردات شد امکان ایجاد پانزده تا سی میلیون شغل وجود داشت

وی با انتقاد از عدم فراهم‌سازی زیرساخت‌های تولیدی در کشور، گفت: تولید کننده در کشور ما به فردی فقیر تبدیل شده و با فشارهای مالیاتی از وی او را از فعالیت‌های تولیدی دور می‌کنند. 

رزاقی با انتقاد از تخریب تولید گفت: در شش سال گذشته تولید داخلی آسیب‌های فراوانی دیده و برخی از واحدهای تولیدی تعطیل شده‌اند و حتی در محصولاتی مثل گندم که به خودکفایی رسیده بودیم دوباره با سیاست‌های غلط ضد تولیدی به وارد کننده تبدیل شده‌ایم و در سال جاری سه میلیون تن از این محصول را وارد کشور کرده‌ایم. 

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: از ابتدای دولت روحانی تاکنون سیصد میلیارد دلار واردات به کشور انجام شده در حالی که باید پانزده تا سی میلیون شغل ایجاد می‌شد. 

وی به میزان واردات از دوره ریاست جمهور هاشمی رفسنجانی تاکنون اشاره کرد و گفت: از آن زمان تاکنون هزار و پانصد میلیارد دلار به کشور واردات داشته‌ایم در حالی که باید به ازای واردات شصت تا هفتاد و پنج میلیون شغل در کشور ایجاد می‌شد. 

رزاقی بیان داشت: بزرگترین دشمنان ایران کسانی هستند که بجای فراهم کردن زیرساخت‌های تولید، شرایط واردات را فراهم می‌کنند. 

* فارس