توسعه صنعت سنگ از مسیرسازماندهی می‌گذرد

توسعه صنعت سنگ از مسیرسازماندهی می‌گذرد
  • 1398-11-19
  • .
رئیس کانون سنگ ایران: صنعت سنگ امروز دست کمی از صنعت سنگ ایتالیا، چین و هند ندارد؛ البته علت عقب بودن ایران از دنیا تحریم‌ها است.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، نشست هم‌اندیشی فعالان صنعت سنگ استان به همت کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان با محوریت شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معادن و صنایع وابسته به میزبانی اتاق اصفهان برگزار شد.

ایجاد هزاران شغل

سیدحسن قاضی عسگر، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان در این نشست اظهار کرد: سنگ‌های تزئینی یکی از اولویت‌های استان بوده که سعی داریم همانند صنعت نساجی، تمام زوایای پروژه‌های این حوزه در استان مورد ارزیابی قرار گیرد و از ارزش افزوده آن بهره‌مند شویم. هدف از این مهم نیز توسعه اشتغال، تولید ارزش افزوده و تولید ثروت است.

وی افزود: مشکل کلیدی نبود ساختار لازم و یک تشکل توانمند برای برنامه‌ریزی و هدایت این مجموعه به سمت و سویی درست در استان است، بنابراین از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان انتظار داریم با ایجاد این ساختار به رشد این صنعت کمک کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اصفهان ادامه داد: برای توسعه این صنعت باید از ظرفیت دانشگاه‌های استان، وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های ایران در سایر کشورها به درستی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: رشد و توسعه صنعت سنگ می‌تواند درصورت سازماندهی شدن که بتواند اتاق فکری آن را هدایت کند، باعث ایجاد هزاران شغل شود.


قاضی عسگر با بیان اینکه باید منطقه اوراسیا به عنوان یک فرصت به رسمیت شناخته شده و در راستای آن به فعالیت بپردازیم، گفت: اوراسیا همراه با عمان و قطر می‌تواند به عنوان سکوی جهش صادراتی ایران محسوب شود بنابراین باید برای آن برنامه‌ریزی کرد، همچنین حرکت در این راستا باید به گونه‌ای باشد که هم‌افزایی ایجاد شود.

ابزاری برای رونق اقتصادی

علی یارمحمدیان، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت نمایشگاه برای اقتصاد کشور از راه‌اندازی نمایشگاه بین‌المللی جدید اصفهان در سال آینده خبر داد و اظهار کرد: در سال گذشته برای حدود سی نمایشگاه محوری از جمله نمایشگاه سنگ، تقویم پنج ساله نوشته و تا سال 1402 برنامه‌ها مشخص شده تا مخاطبان، فعالان و بازدیدکنندگان خارجی بتوانند برنامه‌ریزی بهتری داشته باشند.

وی افزود: همچنین برگزاری نمایشگاه به بخش خصوصی واگذار شد و در نتیجه این اقدام، کیفیت برگزاری آنها افزایش پیدا کرد علاوه بر این یکی از راهکارهای توسعه نمایشگاه‌ها، حضور شرکت‌های خارجی است که البته با توجه به وضعیت تحریمی، حضور کشورهای خارجی کمرنگ شده است بنابراین باوجود اتاق‌های مشترک، از اتاق بازرگانی تقاضا می‌شود نسبت به تسهیل حضور این شرکت‌ها در نمایشگاه اصفهان اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان گفت: با توجه به اینکه چهار شهرک صنعتی در استان وجود دارد لازم است اتحاد بیشتری میان آنها به وجود آمده و حضور آنها در نمایشگاه منسجم‌تر باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه حضور معادن در نمایشگاه نیز کمرنگ است اتاق بازرگانی می‌تواند با فعال‌تر کردن انجمن‌های مربوط حضور این بخش در نمایشگاه را پررنگ کند.

یارمحمدیان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد محور نمایشگاه نیز باید در راستای ماشین‌آلات فرآوری باشد و از آنجا که تولید بسیاری از این ماشین‌آلات در استان اصفهان انجام می‌شود، بهتر است کنسرسیومی در این زمینه تشکیل شود و فعالان آن حضور منسجم‌تری در نمایشگاه داشته باشند؛ صنعت نمایشگاهی، ابزاری برای رونق اقتصادی و صادرات غیر نفتی به ویژه صنعت سنگ محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه تجارت الکترونیک نیز باید سرمایه‌گذاری مناسبی انجام شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه بسیاری از دانشجویان و تحصیلکرده‌های رشته شیمی بیکار هستند و این تنها به این دلیل است که برای آن فکری نشده و برنامه‌ای وجود ندارد و ارتباط مناسبی نیز با مراکز پژوهشی، دانشگاه‌ها و دانشجویان برقرار نشده است.

پایه‌گذاری نمایشگاه سنگ در اصفهان

درحاشیه این جلسه نیز، محمود بندرچی، مجری شانزدهمین نمایشگاه سنگ، معادن و صنایع وابسته با بیان اینکه تمام زنجیره تأمین صنعت سنگ در اصفهان وجود دارد، گفت: نمایشگاه سنگ در اصفهان پایه‌گذاری شده است و به دلیل اینکه تمامی صنایع وابسته به سنگ در اصفهان ریشه دارند این نمایشگاه با هدف ارائه و معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های صنعت سنگ، برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نمایشگاه‌هایی که تاکنون در این حوزه برگزار شده، حتی10درصد ظرفیت صنعت سنگ اصفهان را نیز نمایش نداده است.

دست کمی از کشورهای جهان ندارد

رئیس کانون سنگ ایران در جلسه کمیته سنگ‌های تزئینی که در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، گفت: صنعت سنگ امروز دست کمی از صنعت سنگ ایتالیا، چین و هند ندارد؛ البته علت عقب بودن ایران از دنیا تحریم‌ها است.

رضا احمدی اظهار کرد: ایران با وجود همه امکانات تنها یک و نیم درصد از سهم جهانی را در حوزه سنگ در اختیار دارد.

وی افزود: هدف‌گذاری برای رسیدن به سهم پنج یا ده درصدی از صنعت سنگ جهانی هدف بزرگی محسوب می‌شود، اما باید توجه داشت که می‌توان ازاین صنعت بهتر از صنایع دیگر مانند فولاد استفاده کرد.

رئیس کانون سنگ ایران با اشاره به هزینه بالای شرکت در نمایشگاه‌های خارجی برای ایرانیان گفت: بهتر است نمایشگاه‌های داخلی را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم و بازدیدکنندگان را به کشور بیاوریم، در این صورت از خروج ارز از کشور نیز جلوگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: در نمایشگاه کنونی اصفهان که در پل شهرستان واقع شده است فقط چهارهزار متر مربع فضا وجود دارد که برای نمایشگاه صنعت سنگ کافی نیست به همین دلیل درچندسال گذشته مجبور به جداسازی برخی از صنایع مرتبط مانند ماشین‌آلات از این صنعت شدیم، بنابراین می‌توان گفت که این فضا، فضای نمایشگاهی نبوده و مجالی برای عرض اندام فعالان صنعت سنگ وجود ندارد.

گفتنی است شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معادن و صنایع بیستم تا بیست و سوم خرداد سال آینده در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی اصفهان برگزار می‌شود.