استاندار مرکزی:‌ هپکو به کنسرسیومی از فعالین و انجمن‌های سنگ معدن واگذار می‌شود

استاندار مرکزی:‌ هپکو به کنسرسیومی از فعالین و انجمن‌های سنگ معدن واگذار می‌شود
  • 1398-07-17
  • .
استاندار استان مرکزی با اشاره به نحوه واگذاری شرکت هپکو گفت: این صنعت متعلق به کشور است و مقرر شده واگذاری این واحد بزرگ تولیدی به کنسرسیومی از فعالین و انجمن‌های سنگ معدن صورت گیرد که این مهم در حال مذاکره و پیگیری است.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، سید علی آقازاده ظهر امروز در آیین افتتاح نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران  اظهار کرد: سیصد کارخانه سنگ در شهرستان محلات وجود دارد که متأسفانه بیش از نیمی از آنها تعطیل هستند که یک بخش از این تعطیلی به رکود صنعت ساختمان برمی‌گردد و از دیگر دلایل عدم توجه و سوء مدیریت در فعالیت مؤثر در صادرات محصولات تولیدی است که نباید در این خصوص غافل شد.

وی تأکید کرد: تمامی فعالان اقتصادی باید به صادرات، تسهیل در صادرات و بازاریابی توجه ویژه داشته باشند و هدف صادرات باید تمام کشورها باشد تا بتوان کمبود ناشی از درآمدهای سنگ فرآوری شده و خام را جبران کرد.

نماینده عالی دولت در استان گفت: ایران دارای ذخایر سنگ بالایی است اما تاکنون نتوانستیم به سهم و جایگاه واقعی خود دست یابیم و در این راستا بخش دولت همراه بخش خصوصی است.

آقازاده با بیان اینکه شورای معادن در استان‌ها فعال شده است، افزود: می‌توان در راستای بهبود وضعیت سنگ از مجموع اختیاراتی که داریم بیشترین بهره‌گیری را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: استان مرکزی به‌ویژه شهرستان محلات و نیم‌ور به لحاظ وجود معادن سنگ به‌ویژه سنگ تراورتن منحصر به فرد است و شهره جهانی دارد و این شهرستان همچنین در حوزه تولید گل و گیاه و ماهیان زینتی نیز سرآمد است.

استاندار استان مرکزی با اشاره به نحوه واگذاری شرکت هپکو نیز گفت: این صنعت متعلق به کشور است و مقرر شده واگذاری این واحد بزرگ تولیدی به کنسرسیومی از فعالین و انجمن‌های سنگ معدن صورت گیرد که این مهم در حال مذاکره و پیگیری است.

آقازاده با اشاره به پردازش مرکز آمار ایران در خصوص نرخ بیکاری در تابستان سال جاری گفت: در تابستان سال جاری نرخ بیکاری استان مرکزی هشت و سه درصد بوده و این در حالی است که مشابه سال گذشته این میزان نه و چهار درصد بوده است که این آمار نشان می‌دهد عملکرد استان در کاهش نرخ بیکاری مناسب بوده است.

وی افزود: سال گذشته پنجاه و نه واحد تولیدی استان دارای حقوق معوقه بودند که در سال جاری به چهل واحد معادل سی و سه درصد کاهش یافته است.

استاندار استان مرکزی تأکید کرد: وجود مشکلات واحدهای صنعتی دغدغه و درد مسئولین است که مشکلات کنونی این دو واحد تولیدی به مدیریت و عدم تولید محصول است.

آقازاده تأکید کرد: شرکت آذرآب می‌تواند تحریم‌های علیه ایران را به‌ویژه در صنایع پتروشیمی، نیروگاهی، نفت و پالایشگاه دور بزند و بیشتر نیاز کشور را در تجهیزات سنگین برآورده کند؛ اما به دلیل غفلت و بی‌تدبیری سهامداران شاهد این مشکلات هستیم.

وی خاطرنشان کرد: تمام مسئولین استان در تلاش هستند که با تمام ظرفیت مشکلات این واحدهای بزرگ تولیدی را رفع کنند.

* فارس