نمایشگاه بین‌المللی سنگ در محلات گشایش یافت

نمایشگاه بین‌المللی سنگ در محلات گشایش یافت
  • 1398-07-17
  • .
دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران روز سه‌شنبه با حضور رئیس انجمن سنگ ایران، رئیس کمیسیون صنایع معدنی اتاق بازرگانی، رئیس خانه معدن ایران و جمعی از مسئولان استان مرکزی در شهر نیم‌ور گشایش یافت.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، نمایشگاه بین‌المللی سنگ تزئینی ایران در فضایی به مساحت نود هزار مترمربع شامل بیست هزار متر مربع فضای سرپوشیده و هفتاد هزار مترمربع فضای باز برپا شده است.

در چهارصد و پنجاه غرفه این نمایشگاه آخرین دستاوردهای حوزه سنگ تزئینی و نما، فرآوری سنگ‌های ساختمانی، معادن سنگ، ماشین‌آلات استخراج معدنی، قطعات و لوازم سنگ‌بری، معدن و ماشین‌آلات تخصصی و سایر صنایع وابسته سنگ به نمایش درآمده است.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در حاشیه این رخداد اقتصادی اظهار داشت: چهارصد شرکت داخلی و خارجی در این دوره نمایشگاه سنگ حضور دارند.

«بهنام نیکفر» افزود: در فضای باز این نمایشگاه دویست معدن از سیزده استان کشور بیست هزار تن سنگ کوپ را  به نمایش گذاشتند و بزرگترین سالن سنگ کوپ کشور در این نمایشگاه دایر شده است.

 مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران ادامه داد: داشتن فضایی مناسب برای نمایش سنگ کوپ معادن از مهمترین ویژگی‌های نمایشگاه سنگ شهر نیم‌ور است.

نیکفر افزود: اغلب غرفه‌های حاضر در نمایشگاه مربوط به واحدهای تولیدی استان مرکزی است و بقیه مربوط به دیگر استان‌های کشور یا نمایندگی‌های شرکت های خارجی است.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران اضافه کرد: رایزن‌های بازرگانی و تجار ایرانی از کشورهای آفریفای جنوبی، الجزایر، ترکمنستان، روسیه، افغانستان و ویتنام و مسئولان نمایشگاهی معتبر خارجی از کشورهای هند، ترکیه، ایتالیا و چین و حضور مجلات و روزنامه‌های بین‌المللی در این نمایشگاه حضور دارند.

نیکفر تصریح کرد: برگزاری دومین میز سنگ کشور با حضور نخبگان معدنی و مدرسان صنایع سنگ با هدف توسعه صادرات در سومین روز برپایی نمایشگاه و برپایی سمینارهای تخصصی و آموزشی با حضور صاحب‌نظران مطرح از دیگر برنامه‌های دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ است.

وی افزود: مهمترین اولویت در این نمایشگاه تلاش برای افزایش صادرات سنگ ایران است اگرچه عملکرد صنعت سنگ ایران در حوزه تولید و فرآوری قابل دفاع است اما، در زمینه صادرات عملکرد ضعیفی وجود دارد باید جبران شود.

نمایشگاه بین‌المللی سنگ تزئیتی ایران در ده کیلومتری جاده شهرستان محلات به شهر نیم‌ور واقع شده و از شانزدهم تا  نوزدهم مهر ماه جاری در محل دایمی نمایشگاه سنگ ایران پذیرای علاقه‌مندان است.

هفتاد معدن فعال سنگ در شهرستان محلات وجود دارد که ذخیره قطعی ماده معدنی آن ها سی میلیون تن است.

دو میلیون تن مواد خام سنگ تزئینی سالانه از این معادن برداشت می‌شود و بیش از دو درصد سنگ ساختمانی و هشت درصد سنگ تراورتن جهان در شهرستان محلات تولید و در بازارهای داخلی و خارجی به مصرف می‌رسد.

دویست و هشتاد واحد فرآوری سنگ با ظرفیت هجده میلیون متر مربع در شهرستان محلات فعالیت دارد که سیزده درصد تولید کشور در این شاخه انجام می‌شود.

شهرستان محلات واقع در جنوب استان مرکزی و در دویست و شصت و دو کیلومتری جنوب غربی پایتخت کشور است که پنجاه و پنج هزار نفر جمعیت دارد و شهرت آن در حوزه تولید سنگ تزئینی، گل و گیاه زینتی و تریکو است.

* ایرنا