لزوم واگذاری معادن آذربایجان‌غربی به افراد متخصص

لزوم واگذاری معادن آذربایجان‌غربی به افراد متخصص
  • 1398-07-13
  • .
استاندار آذربایجان‌غربی: معادن این استان باید به افراد متخصص و دارای صلاحیت واگذار شود و این امر باید در اولویت کاری مسئولان مرتبط قرار گیرد.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، محمدمهدی شهریاری در ششمین جلسه شورای معادن آذربایجان‌غربی گفت: انتخاب افراد دارای تخصص در حوزه معدن باعث می‌شود که مشکل‌های موجود در بهره‌برداری از معادن کمتر شود.

وی ادامه داد: همچنین در صورت فعالیت افراد متخصص در معادن آسیب کمتری به منابع طبیعی و محیط زیست وارد می‌شود.

وی اظهار داشت: رفع برخی مشکلات در این حوزه نیازمند اعتبارات چندانی نبوده و تنها با تدابیر مدیریتی و واگذاری اختیارات به استان‌ها این امر قابل رفع و پیگیری است.

استاندار آذربایجان‌غربی تاکید کرد: مسئولان درسریع‌ترین زمان ممکن نسبت به فعال‌سازی طرح احیای معادن کوچک مقیاس اقدام کنند.

در این جلسه دستورالعمل تشکیل کارگروه استانی و طرح احیای معادن کوچک مقیاس  توسط وجیه الله جعفری مدیرعامل ایمپاسکو و همچنین سیدرضا عظیمی دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس کشور تشریح شد که با دستور استاندار آذربایجان‌غربی مقرر شد این کارگروه در اسرع وقت فعالیت خود را در استان آغاز کند.

طرح احیا و فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی است که از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایمیدرو و از ایمیدرو به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (ایمپاسکو) به عنوان بازوی اجرایی واگذار شده است.

بخش معدن و صنایع پایین دستی آن محور توسعه آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود ولی معادن سنگ این استان با مشکلات عدیده‌ای چون خام‌فروشی و نبود بازار مواجه است.

اعطای تسهیلات با بهره بانکی پایین جهت سرمایه در گردش و همچنین نوسازی ماشین آلات معدنی برای بهبود عملکرد معادن این استان ضروری است.

آذربایجان‌غربی از وضعیت مناسبی در زمینه ذخایر معدنی برخوردار است اما هنوز تا بهره‌برداری مطلوب از ظرفیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی راهی طولانی در پیش دارد.

محدوده آذربایجان‌غربی تحت پوشش سه زون از زون‌های بیست گانه اکتشاف سیستماتیک کشور شامل «اشنویه – خوی»، «مریوان – مهاباد» و «شاهین‌دژ – ماهنشان» قرار گرفته است.