معادن سنگ ایران در معرض تعطیلی

معادن سنگ ایران در معرض تعطیلی
  • 1397-05-23
  • .
رئیس انجمن معدنکاران استان مرکزی: اگر وضعیت به همین منوال پیش برود و مسئولین اقدامات لازم را در مورد فراهم بودن قطعات یدکی ماشین آلات انجام ندهند بدون شک تمامی معادن ایران یکی پس از دیگری تعطیل خواهند شد و ما با انبوهی از افراد بیکار مواجه خواهیم شد.

حسین پورحسنی رئیس انجمن معدنکاران استان مرکزی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: بسیاری از دستگاه ها و ماشین آلات فعال درمعادن ایران فرسوده و دست دوم هستند و نیاز به تعمیرات مداوم و پی درپی دارند. در حال حاضر و با وضعیت تحریم ها و وضعیت قیمت دلار قیمت قطعات این ماشین آلات بسیار بالا رفته و بدتر اینکه این قطعات در بازار موجود نیست و ازهیچ طریقی نمی توانیم این قطعات را تهیه کنیم.

وی افزود: کار در معدن به شدت وابسته به ماشین آلات است و بدون آنها به هیچ وجه نمی توان در معدن کار کرد اگر وضعیت به همین منوال پیش برود و مسئولین اقدامات لازم را در مورد فراهم بودن قطعات یدکی ماشین آلات انجام ندهند بدون شک تمامی معادن ایران یکی پس از دیگری تعطیل خواهند شد و ما با انبوهی از افراد بیکار مواجه خواهیم شد.

وی تصریح کرد: بدیهی است که هیچ معدنکاری نمی خواهد معدن خود را تعطیل و همکاران خود را بیکار کند اما در این وضعیت چاره ای جز تعطیلی معدن برای ما باقی نمی ماند. بسیاری از دستگاه هایی که ما در معدن از آنها استفاده می کنیم خارجی است و به هیچ وجه تولید داخل ندارند اگر این دستگاهها تولید داخلی داشتند ما حتما از تولیدات داخلی استفاده می کردیم اما تولید داخلی این دستگاهها وجود ندارد و ما مجبور به استفاده از تولیدات خارجی هستیم.

وی گفت: بسیاری از لوازم مصرفی کارخانه های سنگبری نیز تولید داخل ندارند و مجبور به واردات آنها از خارج هستیم. در برخی موارد هم که تولید داخل وجود دارد کیفیت ها پایین است و باید تلاش شود کیفیت این محصولات بالا رود و برای کارخانجات قابل استفاده باشند.

وی تاکید کرد: از دولت محترم تقاضا داریم بسترهای لازم برای واردات قطعات ماشین آلات معدنی که مشابه داخلی ندارند و واردات لوازم مصرفی کارخانه های سنگبری که مشابه داخلی ندارند را در اسرع وقت فراهم کند چرا که اگر وضعیت به همین منوال پیش برود بدون شک تمامی معادن ایران یکی پس از دیگری تعطیل خواهند شد.