نمایشگاه سنگ ایران «میدان دار» می شود

نمایشگاه سنگ ایران «میدان دار» می شود
  • 1397-05-17
  • .
شهردار نیم ور : در ورودی شهر نیم ور و نزدیک نمایشگاه بین المللی سنگ ایران میدان بسیار بزرگی در دست احداث است که کارهای عمرانی آن به زودی پایان می یابد. در صورت موافقت اعضاء شورای شهر نیم ور و تائید مسئولین ذیربط این میدان به نام نمایشگاه بین المللی سنگ ایران نام گذاری خواهد شد.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، اولین جلسه ستادی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با حضور حسن قمری فرماندار شهرستان محلات، حسین پورحسنی، مهرداد امرایی، عزیز میرزائیان، بهنام نیکفر، احمد توکلی، محمد حلاجیان، حسن سلیمی ،مهدی لعل بار، علی امیری، جعفر شمس بیرانوند و مسئولین نهادهای مختلف شهرستان محلات و نیم ور در اتاق جلسات نمایشگاه بین المللی سنگ ایران برگزار شد.

مالیات، برق، زمین و کمک نقدی دولت مهمترین مشکلات نمایشگاه سنگ ایران

 در ابتدای جلسه عزیزمیرزائیان دبیرانجمن معدنکاران استان مرکزی اظهار داشت: با همت و تلاش بخش خصوصی صنعت سنگ منطقه محلات و نیم ور، یک سرمایه گذاری حدودا بیست میلیاردی در این نمایشگاه صورت گرفته که واقعا جای تقدیر و تشکر دارد. به طورعمده تامین و تهیه این زیرساخت ها اغلب وظیفه دولت است اما در اینجا بخش خصوصی یک کارمثال زدنی و منحصر به فرد و ویژه انجام داده که می تواند الگویی برای تمامی صنایع کشور باشد.

وی ادامه داد: مشکلاتی هم دراین نمایشگاه وجود دارد که لازم است به این مشکلات توجه شود و رسیدگی به آنها در اولویت مسئولین شهرستان محلات قرار گیرد. طبق مصوبات موجود باید سی هکتار زمین به این نمایشگاه واگذار شود که تا کنون پانزده هکتار از آن واگذار شده و پانزده هکتار دوم هنوز واگذار نشده و تقاضا داریم که این واگذاری صورت گیرد.

وی تصریح کرد: برق نمایشگاه به صورت تجاری محاسبه و اخذ می گردد که این مساله باعث شده ما هرماهه مبالغ بسیار زیادی را بابت پول برق پرداخت کنیم. از فرماندار محترم تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ کنند تا برق اینجا به صورت خدماتی محاسبه و اخذ شود.

وی گفت: تقاضای دیگرما این است که نمایشگاه از پرداخت مالیات معاف شود. اینجا محل کسب درآمد نیست، اینجا به صورت اختصاصی برای صنعت سنگ کشوراحداث شده و به نوعی آبروی صنعت سنگ کشوراست. تاکنون حدود بیست میلیارد برای ساخت اینجا هزینه شده و اعضاء شرکت یکتا سنگ بازهم برای رشد و توسعه این مکان هزینه می کنند، نگاه این عزیزان به این مجموعه نگاه درآمد زایی نیست، سالی یک بار نمایشگاه دراین مکان برگزار می شود و تمامی درآمد این برگزاری هزینه می شود. در بسیاری از موارد مقدار هزینه ها از مقدار درآمد بیشتر می شود و اعضاء شرکت یکتا سنگ بازهم مجبور می شوند بخشی از هزینه ها را از جیب خود تقبل کنند.

وی تصریح کرد: طبق قانون دولت موظف است حدودا ده درصد از هزینه های انجام شده را به صورت کمک بلاعوض تقبل کند. دولت تاکنون این مبلغ را پرداخت نکرده و از شما تقاضا داریم کمک کنید این ده درصد بلاعوض به این نمایشگاه تعلق بگیرد تا مسئولین نمایشگاه بتوانند عملیات عمرانی را با قدرت و سرعت بیشتری انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: در صورت حمایت همه جانبه دولت از این نمایشگاه و همت و تلاشی که در بین اعضاء شرکت یکتا سنگ وجود دارد این نمایشگاه درمدتی بسیار کوتاه می تواند به یکی از معتبرترین و تاثیرگذارترین نمایشگاه های سنگ دنیا تبدیل شود.

حضور 500 معدن در نمایشگاه یازدهم

 در ادامه محمد حلاجیان مدیراجرایی یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گفت: اطلاع رسانی برای برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران بلافاصله پس از نمایشگاه دهم آغاز شد. اولین حضورو تبلیغات بین المللی ما در نمایشگاه بورسای ترکیه بود و پس از آن نیز در اغلب نمایشگاه های معتبر حضور یافتیم و تبلیغات بین المللی نمایشگاه سنگ ایران را دراین نمایشگاه ها انجام دادیم.

وی افزود: با تبلیغات گسترده ای که برای این نمایشگاه انجام شده این نمایشگاه در حال حاضر به یک برند بین المللی تبدیل شده و تلاش می کنیم این روند رشد همچنان در سالهای آینده نیزادامه داشته باشد.

وی تصریح کرد: تبلیغات نمایشگاه بین المللی سنگ ایران علاوه بر رسانه های داخلی در هشت مجله سنگ معتبر دنیا درج می شود و این مجلات در هر شماره خود درباره این نمایشگاه مطالب متنوعی را درج می کنند. در نمایشگاه دهم حدودا هشتاد درصد از سنگ های کوپ حاضر در نمایشگاه توسط تجار و بازرگانان بین المللی خریداری شد. تمامی سعی ما براین است که در نمایشگاه یازدهم نیز حضور حداکثری تجار و بازرگانان بین المللی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: در سال گذشته حدودا پنج هزارنفر ازاین نمایشگاه بازدید کردند و پیش بینی ما این است که امسال حدودا هشت هزار نفر ازاین نمایشگاه بازدید کنند. علیرغم تحریم های موجود برای نمایشگاه یازدهم پاویون هایی از کشورهای ترکیه، چین و هند خواهیم داشت.

وی گفت: امسال حضور حداکثری سنگ کوپ ایران را در این نمایشگاه خواهیم داشت. کمپین حضور پانصد معدن در یازدهمین نمایشگاه سنگ ایران تشکیل شده و ازهم اکنون بسیاری از معدنکاران کشورعضو این کمپین شده و برای حضور در نمایشگاه ثبت نام کرده اند.

زمین نمایشگاه به صورت قطعی واگذار شود

 در ادامه بهنام نیکفر مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهارداشت: در مورد زمین نمایشگاه بارها و بارها با مسئولین مختلف صحبت شده و با ایشان نامه نگاری های لازم صورت پذیرفته است . در آخرین جلسه ای که در استانداری برگزار شد استاندارمحترم دستور دادند که این مساله انجام شود اما هنوز این واگذاری انجام نشده است.

وی تصریح کرد: اینجا بخش خصوصی است و همه ساخت و سازهایی که در اینجا انجام شده با سرمایه بخش خصوصی بوده است. برای رشد و توسعه نمایشگاه ما باید سهام بفروشیم و با سرمایه ای که بخش خصوصی به اینجا می آورد کارهای ساخت و ساز را انجام دهیم. مساله زمین برای سرمایه گذار بسیارمهم است و وقتی این تعلل ها را می بیند دلسرد می شود و حاضر به سرمایه گذاری نیست.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری که به  نمایشگاه می آید اولین سوالی که می پرسد این است که وضعیت زمین چگونه است و ما هیچ جواب قانع کننده ای برای اینگونه سوال ها نداریم. از فرماندار محترم تقاضا داریم دستور دهند مساله زمین نمایشگاه در اسرع وقت حل شود و ما بتوانیم سند آن را دریافت کنیم.

حمایت صد درصدی فرمانداری از نمایشگاه سنگ ایران

 در ادامه حسن قمری فرماندارشهرستان محلات اظهار داشت: نمایشگاه بین المللی سنگ ایران رشد بسیار قابل توجهی داشته به صورتیکه امروزه باید گفت این نمایشگاه واقعا یک نمایشگاه بین المللی است و فعالیت های آن بر روی صنعت سنگ کل کشور تاثیر می گذارد.

وی افزود: مسئولین این نمایشگاه، هم درکارهای عمرانی بسیار خوب و قوی عمل می کنند، هم در کارهای اداری و ستادی و هم درامور تبلیغات. فرمانداری و مسئولین شهرستان محلات نیز با تمام قدرت و همت در کنار شما خواهند بود و سعی خواهند کرد یازدهمین نمایشگاه سنگ ایران به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

وی تاکید کرد: تمامی مشکلات و مسائلی که امروز درباره نمایشگاه مطرح شد مصوبه امروز این جلسه است و تمامی مسئولین شهرستان موظف هستند برای برطرف کردن این مشکلات نهایت سعی و تلاش خود را انجام دهند.

وی ادامه داد: شهرداری محلات و شهرداری نیم ور موظف هستند تمامی تابلوهای تبلیغاتی خود را در اختیار نمایشگاه قراردهند ومسئولین نمایشگاه می توانند از فردا از این تابلوهای تبلیغاتی استفاده کنند. مساله زمین نمایشگاه نیز باید دراسرع وقت پیگیری و حل شود اگراستعلام لازم است محیط زیست آن را در اسرع وقت تهیه کند تا این مساله حل شود.

وی در پایان گفت: جلسات مربوط به نمایشگاه یازدهم از امروز تا زمان برگزاری نمایشگاه هر دو هفته یک بار برگزار خواهد شد.

نام گذاری میدان ورودی شهر نیم ور به نام «نمایشگاه بین المللی سنگ ایران»

 در ادامه جلسه مهرداد امرایی شهردار شهرنیم ور اظهار داشت: شهرنیم ور شهر سنگ و پایتخت سنگ ایران است. این شهرت، مدیون تلاش هایی است که تمامی مردم این شهر در طول صد سال گذشته در زمینه صنعت سنگ انجام داده اند و بیشتر از همه مدیون تلاش هایی است که مردم این منطقه در طول چند سال گذشته برای برپایی این نمایشگاه بین المللی انجام داده اند.

وی تصریح کرد: شهرداری و اعضاء شورای شهر نیم ور از تمامی توان و ظرفیت خود برای کمک به نمایشگاه سنگ ایران استفاده خواهند کرد. من از دیگر نمایشگاه های تخصصی سنگ کشور نیز بازدید کرده ام و به جرات می توانم بگویم که این نمایشگاه بسیارجلوتر از دیگر نمایشگاه های سنگ کشور است. ما باید از این پس به این سمت حرکت کنیم که این نمایشگاه بتواند در بین نمایشگاه های سنگ دنیا مقام برتر را کسب کند و در تمام دنیا بهترین باشد.

وی گفت: شهر نیم ور به عنوان پایتخت سنگ ایران این ظرفیت را دارد که به طور دائم و همیشگی تبلیغات نمایشگاه سنگ ایران را در خود داشته باشد، به نحوی که هر فردی از این شهر عبور می کند بلافاصله متوجه شود که اینجا شهر سنگ و پایتخت سنگ ایران است.

وی ادامه داد: شورای شهر و شهرداری در نظر دارد نصب مجسمه های سنگی را در بهترین شکل و بالاترین کیفیت و بالاترین کمیت در شهر نیم ور انجام دهد، به نحوی که تمامی خیابانهای این شهر مزین به مجسمه های سنگی شوند. این اقدام بهترین تبلیغ برای نمایشگاه سنگ ایران و بهترین اقدام برای معرفی پایتخت سنگ ایران است.

وی گفت: در ورودی شهر نیم ور و نزدیک نمایشگاه بین المللی سنگ ایران میدان بسیار بزرگی در دست احداث است که کارهای عمرانی آن به زودی پایان می یابد. در صورت موافقت اعضاء شورای شهر نیم ور و تائید مسئولین ذیربط این میدان به نام نمایشگاه بین المللی سنگ ایران نام گذاری خواهد شد.