برگزاری نمایشگاه‌های صنعتی از ضروریات است

برگزاری نمایشگاه‌های صنعتی از ضروریات است
  • 1394-06-04
  • .
رئیس هیات مدیره نمایشگاه سنگ ایران: اقتصاد مقاومتی بلوغ فرهنگ مشارکت و تکیه بر توانمندی‌های داخلی در پرتو اقتصاد و مصداق فراهم کردن بسترهای صادرات و جلوگیری از واردات است.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، رئیس هیات مدیره هشتمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران برگزاری نمایشگاه‌های صنعتی را یکی از ضروریات ایران پس از تحریم ذکر و تصریح کرد: برای ایجاد ارتباط با کشورهای صاحب صنعت لازم است که نمایشگاه‌های تخصصی در ایران برگزار شده و همین طور بسترهای حضور صنعتگران ما در نمایشگاه‌های خارج از کشور ایجاد شود. نمایشگاه بهترین فرصت برای تبادل تجربیات و اندیشه های صنعتی است.

حسین پورحسنی اظهار کرد: هشتمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ساختمانی و صنایع وابسته در مهرماه سال جاری در محلات و نیم‌ور برگزار خواهد شد. این نمایشگاه در روزهای نوزدهم تا بیست و دوم مهرماه در فضایی به وسعت پنجاه و پنج هزار متر مربع و با حضور تجار و بازرگانانی از کشورهای روسیه، چین، ایتالیا، اسپانیا، آلمان، ترکیه، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای حاشیه دریای خزر برپا می‌شود.

وی افزود: این نمایشگاه در قالب هشت سالن مجزا برپا می‌شود و شامل سالن ماشین‌آلات فرآوری سنگ‌های ساختمانی، نمایش سنگ خام (کوپ)، ماشین‌آلات استخراج معدنی، قطعات و لوازم سنگبری، تجهیزات و مواد مصرفی، اسلب و تایل و سایر صنایع وابسته به صنعت سنگ از جمله سالن‌هایی است که برای این نمایشگاه پیش بینی شده است. شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه مدرن‌ترین تکنولوژی و تجهیزات فرآوری سنگ خود را ارائه خواهند داد.

این فعال با سابقه صنعت معدن ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده صادرات و با اشاره به ظرفیت‌های بسیار بالای ایران برای به دست آوردن جایگاه ویژه در بازارهای بین‌المللی اظهار کرد: متاسفانه اکنون در شرایط صادراتی مناسبی قرار نداریم، به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانیم پول خود را به کشور برگردانیم و این مسئله صادرکنندگان را با مشکلات بسیار زیادی مواجه کرده است، بازار عراق که یکی از بهترین بازارهای سنگ ما بود نیز با ظهور داعش دچار مشکل شده است، اما امیدواریم که با توافقات صورت گرفته بین ایران و 1+5 صادرات رونق بگیرد و خیلی سریع به جایگاه ماقبل تحریم‌ها بازگردیم.

وی ضمن تاکید بر لزوم تلاش برای برون رفت هر چه زدوتر از رکود حاکم بر بازار سنگ و معدن و مسکن گفت: هر چند سال یکبار رکودی در بخش مسکن ایجاد می‌شد و معمولاً این رکود دو سال بیشتر طول نمی‌کشید، اما در حال حاضر و با توجه به تحریم‌ها این رکود بسیار طولانی شده است و برای برون‌رفت از این وضعیت همدلی دولت و مردم و کارشناسان لازم و ضروری است.

وی با اشاره به رابطه مستقیم صنعت ساختمان سازی با صنعت سنگ و معدن افزود: بیش از هفتاد درصد از اشتغالزایی کشور زیر مجموعه صنعت ساختمان است و هزار و دویست گروه شغلی زیر مجموعه این صنعت قرار دارند. در حال حاضر مهم‌ترین مشکل بازار مسکن بلاتکلیفی خریدار و فروشنده است، در این وضعیت نه خریدار می‌داند که برای آینده‌اش چگونه برنامه‌ریزی کند و نه فروشنده. در کنار اینها کمبود نقدینگی نیز بسیار مشهود است و بانک‌ها توان پرداخت تسهیلات به انبوه‌سازان را ندارند.

رئیس هیئت مدیره شرکت یکتا سنگ با اشاره به اهمیت اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تاثیر آن در برون‌رفت از رکود فعلی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی بلوغ فرهنگ مشارکت و تکیه بر توانمندی‌های داخلی در پرتو اقتصاد و مصداق فراهم کردن بسترهای صادرات و جلوگیری از واردات است.

وی با بیان اینکه بلوغ فرهنگ مشارکت و افزایش بهره‌وری زمانی شکل می گیرد که ساعات کار موثر هر ایرانی افزایش پیدا کند و به میزان مطلوب برسد افزود: اقتصاد مقاومتی زمانی شکل می‌گیرد که ما بتوانیم با تکیه بر توانمندی‌های داخلی جایگاه ویژه‌ای را در صنعت دنیا کسب کنیم.

وی افزود: برای رسیدن به بهره‌وری مطلوب علاوه بر همت صنعتگران، تربیت و تشویق مدیران دلسوز و کارآمد نیز لازم است. علم مدیریت در دنیا حرف اول را می زند و هر چقدر که بتوانیم نظارت بیشتری بر کار مدیران داشته باشیم و هر چقدر که مدیران شایسته را تشویق کنیم زودتر به اهداف خود می‌رسیم. استفاده از تجربیات مدیران توانمند و همین طور ایجاد راهکارهایی برای افزایش نظارت از بسیاری از خطاهای احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

 * ایسنا