دلالان سود اصلی را می برند و مالیات نمی دهند

دلالان سود اصلی را می برند و مالیات نمی دهند
  • 1394-06-04
  • .
مدیر عامل نمایشگاه سنگ ایران: برای رشد تولید و توسعه صنعت و ایجاد کارآفرینی لازم است که بیشترین مالیات را دلالان بپردازند نه تولید کنندگان.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، چند روز گذشته بود که برخی سنگبری های کشور دست به اعتصاب زدند و برخی منابع خبری از تاثیر این موضوع بر قیمت سنگ و احتمال افزایش آن در روزهای آینده خبر دادند و این که این مساله بر قیمت مسکن هم تاثیرگذار خواهد بود.

در همین زمینه بهنام نیکفر نایب رئیس کانون سنگ ایران با اشاره به اعتصاب های انجام شده توسط برخی از کارخانه های فعال در عرصه فرآوری سنگ گفت: اعتصاب هایی که در برخی شهرهای ایران و توسط کارخانه های سنگ بری صورت گرفته به خاطر مالیات بر ارزش افزوده است. برخی از فعالان صنعت سنگ به این مالیات ها که مبلغ آن زیاد است اعتراض دارند و آن را کارشناسی نشده می دانند.

وی با تاکید بر اتخاذ راه و روش های درست و اصولی و کارشناسی شده در مساله دریافت مالیات از صنعتگران افزود: بسیاری از کشورها، بودجه خود را بر اساس مالیات و عوارضی که از مردم و صنعتگران می گیرند تنظیم و مملکت خود را با توجه به آن اداره می کنند که ما نیز باید به این سمت پیش برویم و وابستگی خود را با نفت قطع کنیم. نقطه مطلوب برای اداره این مملکت آنجایی است که بدون تکیه بر پول نفت اداره شود اما در این بین یک مساله وجود دارد و آن هم دریافت مالیات و عوارض با مقدمات منظم و اصولی و کارشناسی شده است. تجمیع مالیات و عوارض برای صنعت سنگ و معدن از ضروریات این عرصه است که بدون آن نمی توان به نتیجه مطلوب رسید.

نماینده کمیسیون معدن استان مرکزی در اتاق بازرگانی ایران افزود: بحث مالیات بر ارزش افزوده از سال 1387 آغاز شد، از همان سال برخی واحدهای سنگبری احضارنامه پر کردند و این مالیات را دادند و برخی هم این کار را انجام ندادند و متحمل جریمه شدند. مساله مهمی که در این بین وجود دارد این است که کارخانه دارها، سنگ را به صورت چکی و اقساط می فروشند و در برخی موارد با ضرر و زیان مواجه می شوند.

وی با تشریح چگونگی بالا رفتن درصد مالیات طی چند سال گذشته گفت: با این روشی که اداره مالیات برای گرفتن مالیات بر ارزش افزوده در پیش گرفته است برخی کارخانجات باید هفتصد الی هشتصد میلیون تومان پرداخت کنند یعنی باید کارخانه خود را بفروشند و نصف آن را به دولت بدهند که این اصلا کارشناسی شده نیست. در حالی که چند سال است به دلیل تحریم ها رکود بر بازار حاکم شده. با این شرایط  کارخانه دار ما چگونه می تواند این مبلغ را پرداخت کند؟

نیکفر با تاکید بر بازنگری قوانین مالیات تصریح کرد: مدت ها است که فعالان صنعت از حضور دلالان و واسطه گران ناراضی هستند و به روش های مختلف نارضایتی خود را از حضور این افراد در عرصه اقتصاد اعلام کرده اند. در صنعت سنگ بیشترین سود را دلال ها می برند ولی هیچ گونه مالیاتی پرداخت نمی کنند و این وضعیت باعث دلسردی تولید کنندگان و دلگرمی دلالان شده است. برای رشد تولید و توسعه صنعت و ایجاد کارآفرینی لازم است که بیشترین مالیات را دلالان بپردازند نه تولید کنندگان.

مدیرعامل هشتمین نمایشگاه سنگ ایران افزود: بحث دلالی فقط در صنعت سنگ نیست و در حوزه واردات ماشین آلاتی که مورد نیاز معدن کاران است نیز این افراد حضور دارند و بدون پرداخت مالیات، سودهای سرشاری به جیب می زنند. با وجود تعداد زیاد معدن در منطقه استان مرکزی درخواست داده ایم تا شهرهای محلات و نیم ور در حوزه منطقه اقتصادی ویژه قرار بگیرند که خوشبختانه مسئولین با این امر موافقت کرده و در پی بودجه برای اجرایی کردن آن هستیم. ایجاد منطقه آزاد تجاری در این منطقه دست دلالان و واسطه گران را کوتاه و بسترهای لازم برای تولید و کارآفرینی  را فراهم خواهد کرد.

* شهر