عقب‌ماندگی صنعت فرآوری سنگ در ایران

عقب‌ماندگی صنعت فرآوری سنگ در ایران
  • 1394-06-30
  • .
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن از فروش سنگ خام معادن ایران به کشورهای دیگر از جمله ترکیه خبر داد و گفت: خارجی‌ها این سنگ‌ها را فرآوری کرده و با نام خود صادر می‌کنند.

به گزارش نمایشگاه بین المللی سنگ ایران، هرمز ناصرنیا در یک نشست خبری با اشاره به عقب ماندگی صنعت فرآوری سنگ در کشور، اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از کشورها از جمله ترکیه، سنگ‌های ساختمانی را از ایران می‌خرند و پس از فرآوری، آن را با نام خود صادر می‌کنند.

وی افزود: این اتفاق بیشتر در مورد سنگ‌های تراورتن، مرمریت و سنگ‌های آذرین صورت می‌گیرد و حتی سنگ‌های فرآوری شده به آمریکا نیز صادر می‌شود.

ناصرنیا ادامه داد: طی سه سال اخیر شرکت‌هایی از ایتالیا، اتریش، آلمان،‌ کانادا، آفریقای جنوبی و چین برای حضور در فعالیت‌های معدنی و صنایع معدنی ایران ابراز تمایل کرده‌اند که این شرکت‌ها را به سازمان توسعه معادن معرفی کرده‌ایم ولی هنوز منجر به انعقاد قرارداد نشده است.

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذاران خارجی بیشتر علاقه‌مند به حضور در فعالیت‌های معدنی در زمینه فلزات سنگین مانند نیکل و تیتانیوم، فولادسازی و طلا هستند.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات در زمینه جذب سرمایه‌گذاران خارجی، اظهار داشت: تأمین امنیت سرمایه، چگونگی کسب سود و بازگرداندن سرمایه و مسائل کارگری از جمله مواردی است که برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی باید برطرف شود.

به گفته ناصرنیا، خروج سرمایه‌ها از کشور به راحتی انجام می‌شود ولی برای ورود سرمایه‌های خارجی، زیرساخت و قوانین مناسبی نداریم.

وی تصریح کرد: اراده دولت‌ها همواره جذب سرمایه‌های خارجی بوده است ولی برنامه و عملکرد آنها طوری بوده که ورود سرمایه‌گذار خارجی به کشور را مشکل‌ کرده است.

وی با اشاره به تولید بیش از چهارصد میلیون تن مواد معدنی در هر سال در ایران،‌ گفت: در حال حاضر بیش از هفت هزار فقره معدن فعال در کشور داریم ولی در زمینه صنایع معدنی رشد مناسبی نداشته‌ایم.

* فارس