نمایشگاه بین‌المللی سنگ در محلات گشایش یافت

نمایشگاه بین‌المللی سنگ در محلات گشایش یافت
  • 1398-07-17
  • .
دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ نما روز سه‌شنبه با حضور رئیس انجمن سنگ ایران، رئیس کمیسیون صنایع معدنی اتاق بازرگانی، رئیس خانه معدن ایران و جمعی از مسئولان استان مرکزی در شهر نیم‌ور محلات گشایش یافت.

به گزارش نمایشگاه سنگ ایران، نمایشگاه بین‌المللی سنگ تزئینی ایران در فضایی به مساحت 90 هزار مترمربع شامل 20 هزار متر مربع فضای سرپوشیده و 70 هزار مترمربع فضای باز برپا شده است.

در 450 غرفه این نمایشگاه آخرین دستاوردهای حوزه سنگ تزئینی و نما، فرآوری سنگ‌های ساختمانی، معادن سنگ، ماشین‌آلات استخراج معدنی، قطعات و لوازم سنگ‌بری، معدن و ماشین‌آلات تخصصی و سایر صنایع وابسته سنگ به نمایش درآمده است.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در حاشیه این رخداد اقتصادی اظهار داشت: 400 شرکت داخلی و خارجی در این دوره نمایشگاه سنگ حضور دارند.

«بهنام نیکفر» افزود: در فضای باز این نمایشگاه 200 معدن از 13 استان کشور 20 هزار تن سنگ کوپ را  به نمایش گذاشتند و بزرگترین سالن سنگ کوپ کشور در این نمایشگاه دایر شده است.

 مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران ادامه داد: داشتن فضایی مناسب برای نمایش سنگ کوپ معادن از مهمترین ویژگی‌های نمایشگاه سنگ نیم‌ور محلات است.

نیکفر افزود: اغلب غرفه‌های حاضر در نمایشگاه مربوط به واحدهای تولیدی استان مرکزی است و بقیه مربوط به دیگر استان‌های کشور یا نمایندگی‌های شرکت های خارجی است.

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران اضافه کرد: رایزن‌های بازرگانی و تجار ایرانی از کشورهای آفریفای جنوبی، الجزایر، ترکمنستان، روسیه، افغانستان و ویتنام و مسئولان نمایشگاهی معتبر خارجی از کشورهای هند، ترکیه، ایتالیا و چین و حضور مجلات و روزنامه‌های بین‌المللی در این نمایشگاه حضور دارند.

نیکفر تصریح کرد: برگزاری دومین میز سنگ کشور با حضور نخبگان معدنی و مدرسان صنایع سنگ با هدف توسعه صادرات در سومین روز برپایی نمایشگاه و برپایی سمینارهای تخصصی و آموزشی با حضور صاحب‌نظران مطرح از دیگر برنامه‌های دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ است.

وی افزود: مهمترین اولویت در این نمایشگاه تلاش برای افزایش صادرات سنگ ایران است اگرچه عملکرد صنعت سنگ ایران در حوزه تولید و فرآوری قابل دفاع است اما، در زمینه صادرات عملکرد ضعیفی وجود دارد باید جبران شود.

نمایشگاه بین‌المللی سنگ تزئیتی ایران در 10 کیلومتری جاده محلات به شهر نیم‌ور واقع شده و از 16 تا  19 مهر ماه جاری در محل دایمی نمایشگاه سنگ ایران پذیرای علاقه‌مندان است.

70معدن فعال سنگ در شهرستان محلات وجود دارد که ذخیره قطعی ماده معدنی آن ها 30 میلیون تن است.

2میلیون تن مواد خام سنگ تزئینی سالانه از این معادن برداشت می‌شود و بیش از 2 درصد سنگ ساختمانی و هشت درصد سنگ تراورتن جهان در محلات تولید و در بازارهای داخلی و خارجی به مصرف می‌رسد.

280 واحد فرآوری سنگ با ظرفیت 18 میلیون متر مربع در محلات فعالیت دارد که 13 درصد تولید کشور در این شاخه انجام می‌شود.

محلات واقع در جنوب استان مرکزی و در 262 کیلومتری جنوب غربی پایتخت کشور است که 55 هزار نفر جمعیت دارد و شهرت آن در حوزه تولید سنگ تزئینی، گل و گیاه زینتی و تریکو است.

* ایرنا